IM000235.JPG

AIDS

AIDS je zapříčiněn virem HIV, který napadá T lymfocyty. HIV vir poškozuje imunitní systém, který na další nemoci není schopen správně reagovat. Člověk je náchylnější k infekcím a nádorovým nemocem. Přítomnost či nepřítomnost viru HIV odhalí HIV test. U některých lidí nakažených virem HIV nemusí nemoc AIDS propuknout. Mohou se objevit jen vedlejší příznaky AIDS. U dalších se vůbec žádné změny zatím nedostavily, ale nikdo nemá jistotu, zda nemoc přece jen nepropukne. AIDS je totiž zatím nevyléčitelná a smrtelná nemoc, přestože výzkum jde stále více kupředu. V ČR existuje Občanské sdružení Česká společnost AIDS pomoc, které poskytuje sociální služby, ubytování, prevenci HIV/AIDS, testování HIV a linku AIDS pomoci.

Příznaky AIDS

Onemocnění má 4. fáze. Po nakažení se většinou vir HIV neprojevuje, ale i v této fázi může být nakažlivý. Aktivní se stává po nějaké době, klidně i po několika letech. Množí se a infikuje T lymfocyty a snižuje obranyschopnost organismu. Prvními příznaky bývají zvětšené mízní uzliny na krku, v podpaží, v tříslech doprovázené horečkou, vyrážkou a záněty. Nemocný může pociťovat nevolnost, bolest hlavy a svalů, může mít trávicí potíže a zvracet. V druhé fázi příznaky mizí. Zhruba po 10 letech nastává 3. fáze, kdy je imunitní systém již velmi poškozen, a proto je snadno napadnutelný dalšími onemocněními. Ve 4. fázi je onemocnění AIDS plně rozvinuto a jakékoliv další onemocnění může způsobit smrt.

Prevence AIDS

Prevencí je každopádně chráněný pohlavní styk s použitím prezervativu. Účinnou ochranou není v žádném případě hormonální antikoncepce a přerušovaná soulož. Nechráněný pohlavní styk je totiž jednou z nejčastějších cest přenosu viru HIV. Pokud jste ve styku s HIV pozitivním, je důležité, abyste užívali pouze své vlastní hygienické potřeby – kartáček na zuby, žiletky atd. Aby nedošlo k přenosu viru HIV, musí být desinfikovány operační nástroje v nemocnicích. Pozor si musí dát i tatéři na jehly v tetovacích salónech. U drogově závislých je důležité, aby nepoužívali jehly či roztoky takto nakažených jedinců. Těhotným HIV pozitivním ženám se nedoporučuje po porodu kojit. Test HIV podstupují v ČR dárci krve, spermatu i orgánů. Také každá těhotná žena musí podstoupit test na HIV. Dobrovolně se může testovat kdokoliv, a to i anonymně.

Léčba AIDS

AIDS je v současné době nevyléčitelný. Přestože probíhá řada výzkumů, dosud se nepodařilo najít ani vhodný lék na AIDS, ani účinnou vakcínu, která by dokázala zabránit šíření HIV viru. Pozitivní vliv na AIDS nemá ani žádná z forem alternativní medicíny. Ta dokáže ovlivnit pouze některé vedlejší příznaky. Pozitivní vliv by snad měly mít multivitamíny a minerální doplňky. V současnosti se HIV skládá z antiretrovirální terapie, která je účinná. Je nutné, aby se virus HIV včas odhalil a nemocný se začal léčit, protože antiretrovirální terapií se život nemocného může prodloužit zhruba o 20 let. Bez zahájení léčby lidé žijí zhruba 10 let. Po diagnóze AIDS bez kvalitní lékařské péče lidé přežívají v rozmezí od půl roku do roku a půl.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *