Yerba maté neboli cesmína paraguajská při únavě výborně povzbudí organismus

Když se cítíme unavení a oči se nám zavírají, a přitom je před námi ještě kupa práce, vedou naše kroky často do kuchyně. Tam si připravíme povzbuzující černou kávu. Někdo ale možná raději sáhne po yerba maté, jež si v obsahu kofeinu v ničem s kávou nezadá. V čem tkví jeho stimulační účinky?

Z Jižní Ameriky až do Evropy

Yerba maté je národním nápojem obyvatel jihoamerického kontinentu. Planě roste v povodí řek Paraguay a Paraná, kde dosahuje až 10 metrů výšky. Není to tedy žádné tintítko. Jinak se hojně pěstuje prakticky po celém území Jižní Ameriky, odkud se pak dováží do celého světa. V tuzemsku si ho můžeme dopřát v některé z čajoven, nebo si ho koupit domů. V Jižní Americe je považována za prastarou kouzelnou bylinu. Něco jako byla u nás dříve mandragora. Jihoameričani pomocí jí vykuřovali zlé duchy, zkrápěním kapkami maté chránili své příbytky proti přírodním silám.

Než se listy cesmíny paraguajské dostanou na trh

Během sklizně yerba maté se ulamují celé větve. Ty potom dělníci protahují ohněm ze dřeva, aby listy získaly lesk. Při teplotě 240 až 360 °C neprobíhá fermentace listů, takže zůstávají zelené. Díky ohni ale nabudou typickou uzenou chuť. Pak se listy otrhají a suší nad malými ohni asi po dobu jednoho a půl dne. Nakonec následuje zpracování listů na hrubou drť, plnění do sáčků a kartonových úložných krabicúložných krabic a hurá do světa za spotřebiteli.

Stimulační a povzbuzující účinky yerba maté

Yerba maté se obvykle podává samostatně, nikoliv ve směsi ještě s dalšími bylinami. Působí jako výborné tonikum. Pomáhá při vyčerpání organismu po nemoci, ale také tehdy, kdy potřebujete povzbudit při náročné práci. Vhodné je pít čaj z ní zejména přes den. Na noc není vhodný. V Jižní Americe domorodci popíjejí yerba maté zásadně neslazený a srkají ho pomocí trubiček, kterým se říká bombilla.

Čaj obsahuje kofein, třísloviny, vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C a minerální látky – vápník, hořčík, mangan, železo, selen, draslík, křemík a fosfor. Pravidelné popíjení yerba maté má příznivý vliv na lidský organismus. Upravuje tělesnou hmotnost i rytmus spaní a bdění, takže je vhodné zejména pro nespavce.

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.