Způsobí holení, že se vám vytvoří silnější chlupy?

Holení

Pokud jste se někdy potřebovali ve spěchu zbavit zbloudilých chloupků – ať už po celém těle, pažích nebo někde jinde na těle – pravděpodobně jste nedávno váhali, když jste zvedli holicí strojek. Bezpochyby byste měli raději depilovat voskem nebo použít depilační krém. Koneckonců, holení chloupků způsobí jejich opětovný růst … přesně v místech, kde nepotřebujete.

Když jsou chlupy ostříhané nakrátko, mohou působit strnule nebo pevně, protože jejich kratší délka zvyšuje odolnost proti kroucení. Mohou se také zdát ostré a trnité kvůli nerovným a ostrým hranám, které vznikly v důsledku pozdního zastřižení.

Jak holení ovlivňuje ochlupení

Přemýšlejte o pampelišce, která roste na vašem dvorku. Pokud pampelišku ostříháte nůžkami nebo ji přejedete sekačkou, bude se zdát, že je pryč – prozatím. Pod povrchem jsou však její kořeny a zanedlouho se z nich vyvine nový stonek. Až se dostane nad zem, bude pampeliška opět nepřehlédnutelná. Holení je podobné. Každý chloupek na vašem těle se vyvíjí z vlastního vlasového folikulu. V této podobnosti může být každý chloupek pampeliškou, jejíž stonek vidíte vyvíjet se z vaší kůže. Obvykle je to váš „vlasový stvol“, a ten je tvořen odumřelými kožními buňkami.

Když se holíte, stříháte chloupky u dříku, ale neovlivňujete tím skutečný kořínek chloupku, který se podobně jako kořínek pampelišky nachází pod povrchem. Po oholení si všimnete, že vaše chloupky se zdají být hustší a tmavší, ale to je způsobeno různorodostí vlasového stvolu po celé jeho délce, nikoliv proto, že by holení skutečně změnilo vlasové folikuly. Jinými slovy, když se oholené chloupky na začátku začnou vyvíjet, mohou se zdát silnější nebo tmavší než před nedávnem – ale ve skutečnosti tomu tak není. Jakmile se chloupky prodlouží, jsou jemnější a měkčí.

Jak dlouho trvá, než se vlasy vrátí zpět?

Holení nemá vliv na rychlost dorůstání chloupků. Jak dlouho však trvá opětovný růst chloupků? Za normálních okolností se ochlupení na pokožce hlavy a dolních končetinách vyvíjí téměř půl centimetru až jeden centimetr za měsíc. Rychlost dorůstání však závisí na vás. Doba, za kterou vaše chloupky projdou „fází strniště“, závisí na tom, jak rychle se vaše chloupky vyvíjejí, a na oblasti, kterou jste si oholili. Fáze strniště bude mnohem kratší v oblastech, kde se chloupky vyvíjejí rychle.

Epilátor
Foto: Pixabay

A pokud jste poslouchali zvěsti o krému, který může zmírnit růst vlasů, je to tak trochu pravda – ale nejsou skutečně užitečné. Lék zvaný eflornitin lze použít v kombinaci s depilací voskem nebo depilačními přípravky ke zmírnění růstu chloupků, ale běžně ho nepoužívejte, protože nefunguje dobře a je velmi drahý.

Tipy na holení pro hladší pokožku

Existuje několik věcí, které uděláte pro to, abyste se oholili přesněji a hladčeji.

  •       Nejprve si udělejte peeling
  •       Holení studenou vodou
  •       Používání holicího krému nebo gelu

Ale pokud jde o boj se strništěm, máme pro vás dokonalý tip. Nejlepší věc, kterou uděláte pro snížení této úvodní hrubosti, je hydratace pokožky. Čím sušší jsou vaše chloupky, tím pichlavější budou na dotek. Nejvhodnější doba pro použití hydratačního krému je hned po sprchování, kdy je pokožka schopna hydratační krém nejlépe udržet.

Další možnosti trvalého odstranění chloupků

Epilace
Foto: Pixabay

Holení má řadu výhod – je to rychlé, jednoduché a rozumné a můžete to provádět kdykoliv doma. Protože však chloupky odřezáváte u stonku, a ne u kořínku, oholené chloupky se vrátí rychleji než chloupky odstraněné například voskováním nebo cukrováním.

A je tu i dlouhodobější volba, kterou je třeba zvážit, zejména v případě, že máte hromadu nežádoucích chlupů, které mají tendenci se mimořádně rychle vyvinout nazpět. Laserová epilace může být nákladná, ale jakmile započítáte čas a peníze vynaložené na jiné strategie odstraňování chloupků, je to často zdaleka nejlepší volba. Laserové odstranění chloupků vyžaduje pět až osm ošetření a pár udržovacích ošetření.

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, prozeny.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22385029/

Náhledové foto: Pixabay