Že se vás regenerace svalů netýká, protože aktivně nesportujete? Omyl, svaly si potřebují odpočinout, i když v práci sedíte

Regeneraci svalů máme většinou spojenou s aktivním sportováním. Jedině tehdy, když si dáte pořádně do těla, tedy minimálně zaběhnutím maratonu, máte nárok na to, abyste řádně regenerovali. Jak daleko jste od pravdy. Víte, že dát odpočinout svalům je třeba také tehdy, když se vrátíte ze svého sedavého zaměstnání, nebo vyrazíte na delší procházku se psem?

Kvalitní spánek je základem

Svaly si zaslouží odpočinek po každém dni. Ten jim dopřejete zejména kvalitním spánkem, kdy se do těla vyplavují melatonin a kortizol. Organismus v noci pracuje na tom, aby svaly regenerovaly a byly připravené na další pořádnou nálož činnosti. V noci dochází k růstu svalové hmoty tím, jak se opravují svalová vlákna, když v nich během cvičení došlo k malým trhlinkám.

Foto: Pixabay

Doplňujte pravidelně tekutiny a energii

Svaly tvoří z 80 % voda. Je tedy zřejmé, že bez jejího doplňování se neobejdou. Je proto třeba do svého denního režimu zařadit pravidelné popíjení vody, bylinných čajů, a tím dodat potřebné minerály, které jsou potřebné k výživě svalů. Součástí relaxace svalů je ale také kvalitní strava. Tou jsou především bílkoviny, jež se podílejí na růstu a regeneraci svalů. Chybět by neměly ani sacharidy a zdravé tuky.

Před sportovní aktivitou se nezapomeňte protáhnout

Asi to znáte z vlastní zkušenosti, když vyrážíte na svah si zalyžovat, málokdy přemýšlíte nad tím, že byste své svaly měli nejprve strečinkem zahřát. Většina lidí ale považuje takové cvičení za zcela zbytečné, takže se jím ani nezatěžuje. Přitom strečink je důležitý pro zlepšení prokrvení a pružnosti svalů před výkonem. Tím se předchází vzniku nejrůznějších zranění, jež by měly na svědomí ztuhlé svaly. Kromě toho se strečinkem omezuje tvorba kyseliny mléčné, která jinak způsobuje nepříjemné bolesti svalů po namáhavé aktivitě.

Co dělat, když jste to s pohybem přehnali

Na sjezdovce je to tak prima, že zapomenete na čas a lyžujete tak dlouho, dokud vám síly stačí. Den uběhne rychle jako voda a než se nadějete, je tu večer a s ním i nepříjemná únava přetížených svalů. Co s tím? V takové situaci si můžete pomoci různými běžně dostupnými krémy a mastmi, jež jsou určené pro regeneraci svalů po námaze. Obvykle obsahují léčivý kostival lékařský, chladivý mentol či konopí. Měly by příjemné chladit. V případě, že se jedná o blokádu a zatuhlý sval, je lepší vsadit na hřejivý gel – například s kapsaicinem.

Zdroj: https://www.svetfitness.cz/clanek/regenerace-svalstva/

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.