Závislost na jídle má původ v duši

fastfood

Epidemie obezity je stále na vzestupu, především co se vyspělých zemí týče. Jedním z průvodních jevů je také psychogenní přejídání neboli závislost na jídle. Jak si ji člověk může vypěstovat? A lze se jí zbavit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Nemoc duše, která ničí tělo

Závislost na jídle je psychologickým onemocněním. Projevuje se buď přejídáním, nebo častou konzumací určitého druhu potravin v závislosti na emocionálním stavu dotyčného (např. sladkosti na „obalení nervů“). Závislý člověk si během dne svou stravu hlídá a snaží se nekonzumovat žádné nezdravé potraviny. Jenže pak přijde stresová situace či jiný spouštěč a nastane záchvat přejedení. Typické jsou také noční nájezdy na ledničku, tajné jedení sladkostí a chipsů a podobně.

obezitaObezita: foto Pixabay

Přejídání často maskuje nějaký dlouhodobý výrazný problém. Může to být chronický stres, ale také neléčená úzkostná porucha či jiná psychická zátěž, kterou si „závislák“ nese už z dětství. Člověk žije dlouhou dobu v napětí a své pocity začne umlčovat jídlem. Když mu jeho hmotnost začne dělat potíže, začne se trestat. Ať už striktním a příliš osekaným jídelníčkem nebo nadměrnou fyzickou zátěží. Záchvatům přejídání se však neubrání, tím pádem se začne točit v bludném kruhu. Jak z něj ven?

Žádná dieta, ale terapie

Léčení psychogenního přejídání je běh na dlouhou trať. Tady nepomůže ani dieta, ani abstinence. Klíčová je vhodně zvolená terapie, kde odborník určí počátek všech jedlíkových problémů. Až potom je na řadě dietolog, který pro pacienta sestaví vhodný jídelníček. Pacient se musí naučit vnímat jídlo jako palivo pro tělo, ne jako strašáka nebo zázrak na uklidnění. Dále je třeba naučit se správně odpočívat, vnímat sám sebe a dát průchod pocitům. Svépomocí to však zvládne málokdo, proto se z takových neléčených jedlíků stávají chroničtí dietáři, kteří nikdy nezhubnou nebo podléhají jojo efektu.

Zdroj: https://www.adicare.cz/poruchy-prijmu-potravy/psychogenni-prejidani/

Fastfood: náhledové foto Pixabay

 

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.