Začátek pylové sezony: Alergie vás díky těmto tipům trápit nemusí

Alergie

Jaro je tady, teploty šplhají nahoru a příroda se po dlouhé zimě opět začíná probouzet. Období dlouhých teplých dnů s sebou ale bohužel přináší i začátek pylové sezony, noční můru všech alergiků. A právě alergie na pyl patří k těm nejčastějším. Pokud si myslíte, že se jedná pouze o venkovní záležitost, jste na omylu. Kdo z vás začíná na jaře větrat pokaždé, když se za oknem udělá krásně? Pyl se tak celkem jednoduše dostane i dovnitř domu, kde nebude patřit mezi vítané hosty. Jak si s ním poradit?

Zjistěte, na co jste skutečně alergičtí

Nejdůležitější je vědět, jakými alergiemi trpíte. Pokud mezi ně patří ty pylové, je dobré znát pylový kalendář. Sezona je dlouhá a může vás zaskočit například už na konci ledna. Navíc každoročně pyly začínají řádit v jiný čas – to se odvíjí podle délky a teploty zimního období. Nejčastěji alergiky trápí pelyněk, bříza, dub a trávy. Jako nejsilnější období se udává duben až červen. Příznaky ovšem mohou potrápit i na podzim, a to kvůli rákosům a různým bylinám. Zjistěte, které měsíce jsou nejproblematičtější právě pro vás, a podle toho se předem připravte a nedejte pylům šanci!

Kde je prach, jsou i alergeny

Prach je během úklidu jedním z největších nepřátel. Sám o sobě tolik neškodí, obsahuje ovšem velké množství alergenů, jako jsou roztoči, plísně a v neposlední řadě pyl. Ten se do domácnosti dostane nejenom oknem, přinášíme si ho z venku na oblečení, obuvi a vlasech. Tito „nezvaní společníci“ se následně spolu s prachem usazují na volných plochách, proto je potřeba se jich co nejúčinněji zbavit, než napáchají škodu v dýchacích cestách. Univerzálním pomocníkem, který si s prachem poradí na jedničku, je třeba mikrohadřík z recyklovaných vláken od značky Vileda. Je ideální nejen do kuchyně nebo koupelny, ale i celého bytu. Hadřík zvládne úklid i bez čisticích prostředků, je extrémně savý a spolehlivý.

Sítě v oknech dokáží zázraky

Pokud máte pocit, že byste se doma museli neustále ohánět hadrem, zvolte zaručenou a pohodlnou jistotu, kterou je protipylová síťka do oken. Ta zadrží většinu pylových zrn přilétajících z venku, takže větrání během teplého období už nebude strašákem. Promyslete si ale, do kterých oken se rozhodnete ji instalovat, kvůli vysoké hustotě stíní a nepustí do domu tolik denního světla. Proto doporučujeme dát ji pouze na ta okna, kterými nejčastěji větráte.

AlergieFoto: Pixabay

Sušení prádla venku si rozmyslete

Většina z nás miluje vůni prádla usušeného venku, avšak spolu s čistým oblečením si domů přinesete také spoustu pylu. Ideálním řešením jsou sušičky prádla, které jej zbaví téměř všech pylových a prachových částeček. Pokud chcete přeci jenom sušit prádlo venku, nezapomeňte ho po sundání ze šňůry pořádně vyklepat. Pylové částečky z něho sice neopadají všechny, ale zbavíte se alespoň části z nich.

Pro silné alergiky jedině čistička vzduchu

Pokud všechny předchozí kroky zradí, neklesejte na mysli a zkuste si pořídit čističku vzduchu, některé z nich jsou totiž vybaveny tzv. pylovým režimem. Ten intenzivně střídá rychlosti ventilátoru, díky čemuž dochází ke zvýšené cirkulaci vzduchu, víří se usazené nečistoty, čímž je umožněno jejich dokonalejší odstranění z místnosti. Při výběru se orientujte také podle vzduchového výkonu motoru. Měl by odpovídat velikosti místnosti, ve které budete čističku používat.

Zdroje info: nasdum.eu, Vileda.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.