Vzpomínky žijí dál a další podivnosti o paměti

Mozek

Lidská paměť dokáže být hodně zajímavá a mnohdy vcelku neuvěřitelná. Vždyť si člověk dokáže vybavit klidně i myšlenky starší dvaceti let. Často až do sebemenších detailů. Pokud ale hledáte třeba peněženku nebo klíče, jež jste měli před chvílí, bohužel to nelze. Vyvolání vzpomínek může být velmi složité. Setkat se lze s různými druhy paměti. Jak je to s jejím vymazáním a vzpomínkami, jež žijí věčně? A co další podivnosti týkající se paměti?

Dveře jako zajímavý symbol

Setkat se lze s mnoha různými druhy paměti a unikátními mechanismy, na jejichž základě fungují. Zajímavou roli hrají z hlediska paměti dveře. Někteří psychologové dokonce uvádějí, že právě dveře ničí paměť. Uvádí se, že když někteří lidé vstoupí do místnosti, nedokážou si vzpomenout na to, co je motivovalo, aby sem přišli. Průchod dveřmi pro ně znamená, že něco končí a něco nového začíná. Gabriel Radvansky, psycholog z Univerzity Notre Dame, řekl pro časopis Live Science následující: „Vstup anebo odchod dveřmi se chová v mysli jako ‚hranice událostí‘, jež odděluje jednotlivé činnosti, přičemž ty čerstvější mají přednost. Vyvolat rozhodnutí či činnost učiněné v jiné místnosti je obtížné, protože naše paměť funguje v systému škatulkování.“

Kdy dochází k vymazání paměti?

K dočasné ztrátě paměti či vytvoření mozkové mlhy dochází u některých lidí po sexu. Když skončí, nemohou si vzpomenout na minulý den nebo na některé jiné věci, jež se staly nedávno. Jde ale o velmi krátkodobou záležitost. Za pár hodin si lidé vzpomenou.

MozekFoto: Pixabay

Vzpomínky dokážou přežít dál

Zajímavý je také údaj o sluchových halucinacích. Ty měla údajně jedna žena, která měla sluchové halucinace. Zdálo se jí o písni, již interpretovala, ale předtím ji neznala. Ostatní ji ale poznali. Vědci se domnívali, že žena píseň ale někdy předtím již znala. Co se tedy v našem mozku děje, když některé věci zapomeneme?

Kdo si pamatuje na rané dětství? Málokdo

Přesně tak, z raného dětství toho zrovna dvakrát moc nevíme. Dobu před dosažením čtvrtého roku věku je většina z nás neznámá. Vědci se domnívali, že o vzpomínkách nevíme, protože je nejsme schopni verbalizovat. Výzkumy ovšem hovoří o tom, že se tyto vzpomínky vytěsní.

Zdroje info: livescience.com, scientificamerican.com

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.