Varování odborníka: České děti jsou vystaveny riziku závažných onemocnění

Dítě

Pohybová aktivita. Magické sousloví, které se postupně času stává především u mladých lidí a dětí minulostí. Vcelku smutná záležitost. Odborníci v posledních letech zaznamenali doslova rapidní pokles fyzické aktivity u dětí. Na doby, kdy děti hodily doma aktovkou do kouta a vyrazily někam ven s kamarády, je zřejmě pryč. Mobilní telefony, sociální sítě a také absence různých míst pro sportování jsou jen několika z mnoha důvodů toho, kam až se situace dostala. Covid-19 tomu všem také napomohl.  

Nadváha a obezita dětí je alarmující

Jaká je příčina tohoto neslavného fenoménu? Především konzumace tučných a smažených jídel v kombinaci s minimem pohybových aktivit. Nutriční terapeuti si na práci nemohou stěžovat, po ústupu Covidu-19 začaly jejich ordinace plnit rodiče s dětmi, které mají potíže s vysokou obezitou. Zájem o pomoc odborníků se zvedl za poslední měsíce o více než 70 %, upřesňuje nutriční specialista Pavel Suchánek. Strava dětí je velmi bohatá, nicméně na nějakou výživovou pyramidu můžeme zapomenout. Nadměrné používání soli je běžné, vždyť ji přijímáme hlavně ve formě potravin. Sůl dokáže navíc pořádně zvýšit chuť k jídlu. 

Hamburger

Foto: Pixabay

Jdou rodiče příkladem?

Měli by. Často ale aktivně nesportují, takže příkladem příliš nejdou. Jinak se ale třeba s takovým běháním nedoporučuje začít ihned, ideální je chůze a pomalejší aktivity. Výlety na kole a turistika se řadí mezi ideální prostředníky právě pro start. Výborné může být také plavání. Dle Suchánka je ale již trochu problematické z pohledu teploty vody a následné podpory ukládání tuku do podkoží.

Důležité mléčné výrobky 

Hodně důležitá je také skladba jídelníčku dítěte. Zaměřit se vyplatí na mléko a mléčné výrobky. „Ideálně přirozeně zkvašené mléčné výrobky, jako je jogurt, skyr či kefír,“ doplňuje Suchánek. Zajíkavé je i další vyjádření. „Často se stává, že mléko a mléčné výrobky jsou mezi maminkami malých dětí tabuizovány. Pro děti je samozřejmě nejlepší, pokud jsou kojeny mateřským mlékem. Nicméně kvalitní zakysané mléčné výrobky do jídelníčku i těch nejmenších dětí patří a jejich postupné zařazování do dětské stravy je více než žádoucí,“ říká Barbora Charvátová, food bloggerka, která se specializuje na přípravu pokrmů pro děti. Zajímavou volbou je v tomto ohledu třeba projekt Agrární komory ČR „Naskoč na mléčnou vlnu“. Jeho cílem je podpořit zvýšenou konzumaci zejména zakysaných mléčných výrobků (tj. jogurty, jogurtové nápoje apod.) ve skupině dětí a mládeže se zacílením na základní a střední školy.

Zdroj info: http://www.akcr.cz/txt/odbornik-varuje-ceske-deti-se-vystavuji-riziku-zavaznych-onemocneni

 

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.