Vápník a jeho rostlinné zdroje: čím jej doplnit, když nemůžete konzumovat mléčné výrobky

Mák

Lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou přijímat vápník z mléčných výrobků, musí hledat jinde. Ideálním zdrojem mohou být také rostlinné zdroje, které jsou vhodné také pro vegany, kteří se živočišným produktům vyhýbají záměrně. Mléko nemusí být prospěšné bohužel ani pro lidi, kteří po jeho požití nemají žádné problémy. Je známo, že mléko stimuluje slinivku břišní k produkci inzulínu, čímž může způsobit mimo jiné hormonální nerovnováhu a přírůstek tuku.

Laktóza může být nebezpečná

Laktóza obsažená v mléku může citlivějším jedincům způsobit trávící obtíže. Ty se projevují tak, že krátce po konzumaci mléčných výrobků (jogurt, mléko, zmrzlina, sýry) se dostaví nadýmání, průjem nebo zácpa. To vše provázené křečemi v břiše a nepříjemnými bolestmi. Pro správné trávení laktózy je důležitý enzym, který se jmenuje laktáza. Ten většina dospělých savců (a tedy také lidí) neprodukuje. A pokud se musíme vzdát živočišných zdrojů vápníku, obrátit se můžeme ještě na ty rostlinné.

Mléko

Foto: Pixabay

Nebezpečná také při cukrovce

Laktóza je nebezpečná také při cukrovce: lidé s diabetem by rozhodně neměli svůj den začínat mlékem, protože laktóza zvyšuje hladinu glukózy v krvi, a to velice rychle.

Význam vápníku

Vápník je pro zdraví lidského těla velmi důležitý. Je základním stavebním kamenem kostí a zubů – je na něm závislý správný růst kostry. Až 99 % vápníku je v lidském těle uloženo právě v kostech a zbývající 1 % v měkkých tkáních. Vápník je důležitý pro přenos nervových vzruchů, reguluje enzymy i činnost hormonů, přispívá k normální srážlivosti krve. U mužů je důležitý pro správnou pohyblivost spermií.

Potřeba vápníku

Dospělý muž potřebuje asi 1000 mg vápníku denně. Ženy v menopauze by měly přijímat na 500 mg vápníku za den. Mléko ve 100 g obsahuje asi 120 mg snadno stravitelného vápníku. Rozhodně se ale nejedná o nejbohatší zdroj vápníku!

Rostlinné zdroje vápníku

Mezi nejbohatší rostlinné zdroje vápníku patří tyto potraviny (v závorce je množství vápníku obsažené ve 100 g dané potraviny):

  • mák (ve 100 g je obsaženo 1300 mg vápníku),
  • neloupaný sezam (1160 mg),
  • mandle (250 mg),
  • semena amarantu (248 mg),
  • sója (230 mg),
  • sušené fíky (203 mg),
  • špenát (200 mg),
  • petržel (190 mg),
  • kapusta (150 mg).

Zdroj: https://styl.interia.pl/diety/news-szukaj-wapnia-w-polu-albo-w-lesie,nId,2410255

Foto: Pixabay