Vakcíny na Covid-19: mýty, které odborníci vyvrátili

Vakcína

Očkování proti onemocnění Covid-19 s sebou může přinést některé vedlejší účinky – stejně tak ale také očkování proti jiným nemocem. V současné době se toto očkování týká velké části světa, a tak není divu, že vzbuzuje spoustu pozornosti. Vznikají informace, které nejsou založeny na pravdě, a které se šíří v celosvětovém měřítku. Spousta lidí se tak obává vedlejších účinků po očkování, které vůbec nehrozí. Které sem patří?

Vakcína může způsobit neplodnost

Tento výmysl patří k nejčastějším důvodům, proč lidé odmítají vakcínu. Není však doloženo žádnými důkazy. Vakcíny fungují na principu, že kódovaný protein ze SARs-CoV-2 použitý ve vakcíně vede k vytvoření imunitní odpovědi. A mýtus vznikl z toho, že bylo uvedeno, že vakcína obsahuje protein zvaný syncytin-1. Tento protein ve vakcíně NENÍ obsažený a ani není podobný obsaženému proteinu ve vakcíně. Jeho hlavním úkolem je vyživení plodu prostřednictvím placenty.

Očkování

Foto: Pixabay

Po prodělání onemocnění už nepotřebujete vakcínu

Ani toto tvrzení není pravdivé. Bylo zjištěno, že asi 90 dní od uzdravení se z Covid-19 tělo produkuje dostatečné množství imunitních látek, které by tělo mělo ochránit před onemocněním nebo alespoň před jeho vážným průběhem. Nicméně není jisté, jestli jste chráněni i po uplynutí této lhůty 90 dní. Vakcína poskytuje lepší ochranu před virem, které trvá déle.

Po očkování již nemusíte nosit roušku či respirátor

I když bychom si to velmi přáli, není to pravda. Nenosit roušku či respirátor by si mohli dovolit lidé po obou dávkách vakcíny za těchto podmínek:

  • Jsou v kontaktu s již očkovanými lidmi.
  • Jsou v kontaktu s neočkovanými lidmi z jedné jiné domácnosti, u kterých je nízké riziko vzniku závažného onemocnění Covid-19.

Bohužel do společnosti neočkovaných lidí je zapotřebí nosit ochranné pomůcky i nadále, protože není jisté, jestli očkované osoby nepředávají virus dalším. Navíc také vznikly další mutace viru a zatím není jisté, nakolik jsou proti nim vakcíny účinné.

Pozitivní virový test po očkování

Na svět pronikla také fáma, že po očkování se může test na Covid-19 projevit jako pozitivní. To je ale nemožné. Vakcíny totiž neobsahují úplnou verzi viru, pouze jeden z jeho proteinů, které nezpůsobují vznik onemocnění Covid-19. Jediný pozitivní test tak může být ten na protilátky.

Vývoj vakcín byl příliš rychlý, takže nemusí být bezpečné

V minulosti skutečně nedošlo k rychlejšímu vytvoření a schválení vakcíny. Přesto nic nebylo uspěcháno – vakcíny Covid-19 musely projít stejnými procedurami, jako jakékoli jiné vakcíny. Technologie mRNA, kterou vakcíny používají navíc nejsou ničím novým – byly použity a studovány na chřipku, virus Zika a další.

Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/covid-vaccine-myths

Foto: Pixabay