Těšíte se na přechod na letní čas? Letos nás změna čeká v noci na neděli 27. března. Každoročně s sebou přináší zdravotní problémy

Už nějaký rok se v Evropské unii hovoří o tom, že se možná zruší každoroční přechod na letní čas, který s největší pravděpodobností nepřináší kýžený užitek. Současná jeho úprava je dána směrnicí EU z roku 2001 a nevypadá to, že by měla být v nejbližší době zrušená. Bylo třeba se nejprve popasovat s koronavirovou pandemií, zdražováním energií a nyní i válkou na Ukrajině. Ke zrušení letního času určitě nedojde dříve než v roce 2026.

Historie letního času

Ač by se chtělo říct, že letní čas do českých zemí zavedli Němci během okupace za 2. světové války, pravda je úplně někde jinde. Poprvé byl u nás zaveden za Velké války v roce 1916 a jeho cílem byly úspory ve válečném čase. Po válce byl letní čas zrušený. Zaveden byl opět zase ve válečném období, tentokrát v roce 1940. Hlavní roli sehrávala zase úsporná opatření. Naši předkové si čas měnili až do roku 1949.

Pak byla delší pauza a s přechodem na letní čas se začalo v tehdejším Československu v roce 1979. Cíl, kterého mělo být dosaženo, byl stále stejný, a to úspora elektrické energie. V současné době se řídíme již zmíněnou směrnicí EU z roku 2001.

Se změnou času se pojí zdravotní problémy

Možná patříte mezi ty, kterým změna času nedělá vůbec žádné potíže. Svěže vstanete na konci března o hodinu dříve a večer si užíváte déle světlo. Hodně citlivějších lidí si ale stěžuje na to, že posunem času trpí – bolí je hlava, mají deprese, potíže se spánkem, trápí je nevolnost i zhoršený fyzický výkon a koncentrace. Tímto procházejí i několik týdnů, než si zvyknou.

Foto: Pixabay

Nevyspání oslabuje imunitu

Špatný spánek a následné nevyspání vedou k podráždění, imunita dostává na frak a člověk je náchylnější k infekcím a také ke vzniku kardiovaskulárních příhod, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. Není bez zajímavosti, že v období změny času vzrůstá počet autonehod i sebevražd. Vyplývá z toho, že přechod na letní čas není neškodný.

Nehledě na to, že úspory energií jsou diskutabilní. To, co se ušetří na elektřině v září, si vybere její zvýšená spotřeba v říjnu. Ale – hurá ať žije letní čas! Možná, že se někdy v budoucnosti dočkáme jeho zrušení, pokud nebudou na pořadu dne důležitější věci.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Letn%C3%AD_%C4%8Das, https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/eu-affairs/20150325STO37722/letni-cas-prinos-nebo-problem

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.