Správná výživa při cyklistice: proč je tak důležitá

Cyklistika

Cyklistika patří k nejoblíbenějším sportům u nás. Věnovat se jí může v podstatě každý, kdo vlastní jízdní kolo. Je oblíbená napříč všemi generacemi – milujeme ji už od dětství a v dospělosti je skvělým způsobem, jak se udržet v kondici. Existuje stále více lidí, kteří namísto jízdy do práce autem volí kolo. Pokud začnete brát cyklistiku příliš vážně a chcete se co nejvíce přiblížit profesionálním sportovcům, nebo jen toužíte po co nejrychlejší regeneraci svalů, vyplatí se zaměřit na správné stravování.

Negativní vlivy na výdrž

Jedete-li na kole, chcete vydržet co nejdéle bez nepříjemných pocitů. Ty nastávají tehdy, když vyčerpáte svalový glykogen, který je zodpovědný za dodávání energie do svalů. Také nízké hladiny glykogenu mohou být problémem, protože vysoké hladiny glykogenu před cvičením jsou důležité pro co nejlepší výkon. Důležitá je správná hydratace organismu, protože ochrání před nástupem únavy.

Cyklistika

Foto: Pixabay

Správné stravování profesionálních cyklistů

Zajímá vás, jak vypadá jídelníček profesionálních cyklistů během jednoho dne, když se účastní soutěže na vysoké úrovni? V závislosti na tělesné hmotnosti by jejich denní příjem měl být 5051 až 6237 kcal. Z toho pak 12,5 až 12,8 g sacharidů na 1 kg tělesné hmotnosti (65 % z přijatých potravin), 3 až 3,3 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti (17 % celkové energie). Tuků se doporučuje zkonzumovat 1,5 až 2,1 g na kg tělesné hmotnosti (18 až 23 %).

Nedostatek živin u cyklistů

Mezi živiny, které cyklistům nejčastěji chybí, patří kyselina listová, draslík a vitamín D.

Jaké jíst produkty?

Nejen profesionální cyklisté, ale také ti rekreační, by se měli stravovat tak, aby jim nechyběly žádné důležité živiny. V jejich jídelníčku by se tak měla nacházet zelenina (papriky, rajčata, řepa, mrkev, brambory, tmavě zelená listová zelenina), ovoce (banány, mango, ananas, citrusy, lesní plody), sušené ovoce, ovocné zavařeniny (marmelády, džemy), výrobky z obilovin (vločky, rýže, chléb, těstoviny, rýžové chlebíky atd.). Dále pak kysané mléčné výrobky (jogurt, kefír, podmásí), mléčné výrobky (tvaroh, mozarella), luštěniny, ořechy mandle, semena, ryby, libové maso, vejce.

A co pitný režim?

Doporučené množství je 1 ml tekutiny na 1 kcal spotřebovaný ve stravě – tj. 4000 kcal se rovná 4 litrům vody. Za jednu hodinu cvičení se doporučuje vypít 400 až 800 ml tekutin.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/znaczenie-zywienia-w-kolarstwie/

Foto: Pixabay