Snížení rizika trombózy v letadle

Letadlo

Cestování letadlem dnes již není ničím neobvyklým. I přesto, že se jedná o poměrně bezpečný způsob cestování, tu a tam se vyskytne zpráva o smrti některého z pacientů. Jednou z nejčastějších příčin může být právě trombóza. Při žilní trombóze dochází ke srážení krve v žilách – a létání toto riziko zvyšuje.

Zvýšené riziko trombózy při letu

Čím déle letíte, tím delší je riziko vzniku trombózy. A toto riziko tu je ještě čtrnáct dní poté, co jsme letěli v letadle. Lety pod 4 hodiny se považují za poměrně bezpečné (riziko je zde malé), avšak lety delší než 4 hodiny již zvyšují riziko vzniku hluboké žilní trombózy, a to 2 až 3 krát. Důvodem je to, že při dlouhém cestování se člověk nepohybuje (v letadle, ale i autobuse či jiných dopravních prostředcích). Vznikají tak otoky končetin. V letadle je ale navíc nízký tlak, který vede k saturaci krve kyslíkem. Navíc v důsledku snížené vlhkosti vzduchu v letadle dochází ke zhušťování krve.

LetadloFoto: Pixabay

Rizikové faktory

Trombózou navíc častěji trpí lidé nad 60 let, lidé s nadváhou či těhotné ženy, lidé s poruchami srážlivosti krve a s křečovými žilami, lidé s rakovinou, po mrtvici nebo operačním zákroku, lidé se srdečními onemocněními a silní kuřáci. Pokud patříte do ohrožené skupiny a chystáte se letět déle, než 4 hodiny, můžete se poradit se svým lékařem. Ten vyhodnotí, zda je vhodné vám předepsat lék na ředění krve.

Jak se bránit trombóze?

Na cestu můžete použít speciální kompresní punčochy, podkolenky či ponožky. Dostupné jsou také v prodejnách přímo na letišti. Fungují tak, že vyvíjí neustálý tlak na nohu a kotníky, a to napomáhá průtoku krve. Dále pak je vhodné mít oblečeného něco volného, co netlačí zejména na lýtka, stehna a oblast třísel. Zaměřte se také na dostatečný pitný režim. Během letu raději nepijte alkohol ani kávu, a pokud je to možné, projděte se v letadle. Vhodné je také cvičení každé tři hodiny – nebojte se, jedná se o docela nenápadné cvičení, při kterém po dobu pěti minut narovnáváte a ohýbáte chodidla. Neměli byste sedět s překříženýma nohama.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-krwionosny/jak-dlugosc-lotu-wplywa-na-ryzyko-zakrzepicy-aa-qH3h-3tHM-kZwG.html

Náhledové foto: Pixabay