Setkání s králíky bez očí: Jaké nebezpečí hrozí člověku

Chovatelé králíků tuto nemoc velmi dobře znají. A teď se s ní zblízka seznamují i všichni obyvatelé Mladé Boleslavi. Ulice toho města totiž zaplnili divocí králíci, kteří vypadají, jakoby je někdo krutě týral.

Místo očí mají jen dvě zhnisané nebo krvavé díry (hlava je nateklá tak, že oči nejsou vidět), jiným bulvy lezou z důlků a i jejich vrozená plachost se vytrácí. I když to vypadá, že se pasou a jsou jinak v pořádku, není tomu tak. Brzy zákeřné nemoci podlehnou a jejich zdechliny se pak snaží odklízet městští strážníci. Myxomatóza je totiž smrtelné onemocnění. A jak je nebezpečná pro vás?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lidé volají a hlásí nálezy

Vše se koncentruje v přírodní památce Radouč. Žije tu totiž nejenom unikání kolonie syslů, ale také množství králíků. Nemoc tu tedy má ideální podmínky k šíření. Poprvé se tato nemoc objevila v Uruguayi někdy v 19. století, v polovině 20. století pak byla použita jako prostředek k regulaci přemnožených králíků v Austrálii, Chile nebo Francii. A odtud byl už jen krok k tomu, aby se nemoc rozšířila do celého světa.

Místní mají samozřejmě z desítek zdechlin obavy a neváhají proto volat specialisty. Největší obavy mají majitelé domácích králíků – v zimě totiž může virus v králičích mrtvolách přežít i několik měsíců. Většina chovů je naštěstí proti myxomatóze očkovaných, nebezpečí tedy nehrozí.

Jde o nebezpečí pro lidi?

Obavy mají také majitelé psů. U nich hrozí samozřejmě kontakt se zdechlinami. Důležité je samozřejmě zamezení kontaktu, nebezpečí však nehrozí. Myxomatóza není přenosná na člověka ani jiná domácí zvířata. A očkování pro domácí zakrslé králíčky a jim příbuzné je naštěstí docela levné – zpravidla se vejde do 200-300 Kč za roční dávku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.