S čím vám pomůže sedmikráska? Její možnosti jsou překvapivě bohaté

Sedmikrásky

Většinou je tato nenápadná květina značně podceňována. Ovšem pokud se podíváme do její historie, zjistíme, že lidoví léčitelé využívali jejích účinků už ve středověku. A to napříč celou Evropou. A když se později vlivem zámořských cest dostala do Severní Ameriky či na Nový Zéland, našla si uplatnění i zde.

Kdo by si byl pomyslel, že obyčejná sedmikráska chudobka (Bellis perennis) patřící do hvězdnicovitých (Asteraceae) si umí poradit s kašlem, záněty horních cest dýchacích nebo s některými nemocemi jater a ledvin?

Nejlépe jí to sluší ve směsi

Trpíte-li jarním nachlazením a zahleněním, pak doporučujeme vyzkoušet čaj ze sedmikrásky, k níž přidáte ještě tři další účinné bylinky. A jak celý recept vypadá?

  • Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) – květ
  • Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) – listy
  • Prvosenka jarní alias petrklíč (Primula veris) – květ
  • Violka vonná (Viola odorata) – květ a nať

Od všech těchto bylin vezměte stejně velký díl a vytvořte čajovou směs. Vrchovatou lžičku této směsi přelijte šálkem horké vody a nechte louhovat 10-15 minut (samozřejmě pod pokličkou). Poté přeceďte a vypijte.

Sedmikrásky

Foto: Pixabay

Tento čaj je vhodné užívat 3x denně (nikoli těsně před spaním) a to nejdéle po dobu tří týdnů. Ovšem jen v případě, že se vaše potíže nezhorší, v takovém případě je lepší vyhledat pomoc lékaře.

Když chcete připravit čaj pouze ze sedmikrásky

Ano, i to je možné. V takovém případě budete potřebovat jednu lžíci sušených květů (anebo dvě lžíce těch čerstvě natrhaných). Postup přípravy je poté stejný jako ve výše uvedeném případě. Čaj ze sedmikrásek mohou užívat i děti od šesti let, nebyly u něj totiž pozorovány žádné kontraindikace. A čerstvé lístky sedmikrásky se pak skvěle uplatní do jarních salátů, květy se pak hodí třeba do vývaru.

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.