Proč stolice tolik zapáchá? Důvodů může být více

WC

Asi každému je jasné, že stolice nevoní po růžích. Za ty roky už jsme si prostě zvykli na zápach, který vychází zevnitř záchodu, když vykonáme potřebu. Někteří se ale nad tím zamyslí a ptají se: proč stolice zapáchá? Intenzita zápachu přitom může být různá, v závislosti na tom co jíme, nebo zda máme nějakou virózu. Avšak velmi nepříjemný zápach může být známkou onemocnění. Kdy je čas zpozornět?

Co to stolice vlastně je

Stolici můžeme chápat jako takový odpad lidského těla. Jedná se o potraviny, které prošly naším trávicím ústrojím. Skládají se zejména z vody, mrtvých mikroorganismů, nestravitelné potravy a některých tuků a cholesterolu. Mezi nejběžnější plyny, které jsou součástí zápachu ze stolice, patří sirovodík, methylsulfidy a těkavé látky benzopyrrol. Větší zápach než je obvyklé můžeme zaznamenat v následujících případech.

Toaletní papír

Foto: Pixabay

Užívání antibiotik

Ve střevě se nachází spoustu prospěšných mikroorganismů. Pokud ale užíváte antibiotika, zbavujete se škodlivých bakterií, ale také těch, které vám pomáhají. To je vedlejší účinek antibiotik, který vede také k horšímu zápachu stolice.

Infekce

Pokud máte infekci, můžete se potýkat s bakteriemi ve střevě. Bakterie, ale také viry nebo dokonce paraziti mohou ovlivnit fungování trávicího traktu. Mohou způsobit průjem, ale být také příčinou změny plynu ve výkalech. Díky tomu může vzniknout páchnoucí směs.

Potravinová intolerance či alergie

Pokud trpíte potravinovou intolerancí nebo rovnou alergií na některou složku potravin, pak může dojít k žaludečním křečím, někdy dokonce ke krvácení. Bakterie, které se snaží tuto složku rozložit, produkují plyn. Ten může být v důsledku nestráveného jídla vyšší. Jedním z konkrétních případů je nemoc celiakie. Jedná se o imunitní reakci na konzumaci lepku. V důsledku přijatého lepku může dojít k poškození výstelky tenkého střeva, což vede ke ztížení vstřebávání živin.

Zánětlivá onemocnění střev

Může jít například o Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu. Díky zánětlivým onemocněním střev dochází ke změně bakterií ve střevě, což může mimo jiné způsobit krvácení a nepříjemný zápach. Dalšími doprovodnými jevy jsou průjem, bolest žaludku, nevolnost a zvracení.

Nesprávné absorbování živin

Pokud vaše tělo neumí zpracovat přijatou potravu efektivně, může docházet ke spoustě nepříjemných stavů. Můžete trpět nedostatkem některých živin. A objeví se také silně zapáchající stolice.

Rakovina

Abnormální zápach ze záchodové mísy je rakovinou způsoben jen zřídka. Pokud ale k rakovině dojde, může také dojít ke změnám bakterií ve střevě a tím i k nepříjemnému zápachu výkalů.

Zdroje info:

https://www.womenshealthmag.com/health/a35850942/causes-of-smelly-poop/

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-co-o-vasem-zdravi-muze-prozradit-stolice-40004442

Foto: Pixabay