Proč se vám po kávě chce na velkou? Vysvětlujeme!

Toaletní papír

Uvádí se, že každý třetí člověk pociťuje po kávě potřebu navštívit toaletu? Nutkání na stolici dokáže vyvolat dokonce i káva bez kofeinu. A to dokonce již za 4 minutu od vypití! Takže zatímco si dáme kávu, abychom se probudili nebo povzbudili, může se nám stát, že budeme muset navštívit záchod za velmi krátkou dobu. Nejúčinnější je z tohoto hlediska ranní káva.

Je na vině kofein?

Není to vyloučeno. Kofein může aktivovat tlusté střevo, což nás vede k potřebě stolice. V jednom šálku klasické kávy se nachází na 95 mg kofeinu. Jeho hlavním účinkem na naše zdraví je to, že působí povzbudivě (dodává energii). Další účinek je právě potřeba jít na velkou. Několik studií prokázalo, že kofein dokáže aktivovat kontrakce ve vašem tlustém střevě. Obsah střev je tak tlačen ke konečníku. Avšak nejedná se o jediný činitel. Vyvolat „potřebu“ může i káva bez kofeinu. Udává se ale, že ta s kofeinem je o 23 % účinnější.

Záchod

Foto: Pixabay

Teplý nápoj?

Někteří lidé jako vysvětlení, proč k tomuto efektu po vypití kávy dochází, uvádí, že se jedná o teplý nápoj. Právě teplé nápoje mohou také vyvolat kontrakce střev. Nicméně ve srovnání s teplou vodou byla káva až o 50 % účinnější. Káva totiž obsahuje ještě další látky, které mohou stimulovat žaludeční kyseliny. Ty pomáhají v tom, že se potrava rychleji pohybuje střevem. Je ale zapotřebí dalších výzkumů, aby bylo možné přesněji určit, proč také káva bez kofeinu působí tímto efektem.

Stimulace hormonů

Látky obsažené v kávě dokážou stimulovat hormony, které pomáhají protlačovat potravu střevem. Tak například zvyšují hladinu gastrinu, což je hormon, který umí učinit tlusté střevo aktivnějším. Dalším hormonem je cholecystokinin, který se nazývá trávicím hormonem. Jeho hladina se s pitím kávy zvyšuje. Cholecystokinin zvyšuje aktivitu střev a současně zvyšuje pohyb jídla střevem.

Mléko, smetana a další přísady

Zvýšit aktivitu střev mohou také mléčné výrobky, které si do horké kávy přidáváme. Tento efekt umí způsobit také některá sladidla. Pohyby střev ale nejvíce stimulují produkty, které obsahují laktózu. Z výzkumů vyplývá, že na 65 % lidí neumí správně „zpracovat“ laktózu.

Zdroj:

https://www.healthline.com/nutrition/why-does-coffee-make-you-poop

https://aktin.cz/proc-se-ti-po-ranni-kave-chce-na-zachod

Foto: Pixabay