Probiotika a prebiotika: pomozte tělu, aby si je produkovalo

Jogurt

Probiotika a prebiotika jsou v poslední době čím dál častěji zmiňovány. Slibují nám například lepší imunitní systém. Pokud byste chtěli získat to nejlepší pro své tělo, neměli byste si vybírat, jestli užívat probiotika nebo prebiotika. Nejlepší je totiž kombinace obojího. Zatímco probiotika obsahují obrovské množství živých bakterií, prospívají zažívání a podporují mikroflóru ve střevech, prebiotika jsou v podstatě pouze vláknina a cukry. Ty jsou prospěšné pro očistu střev a spolupracují s probiotiky. Proto je třeba užívat je současně.

Co jsou probiotika a prebiotika?

Říká se, že zdraví člověka začíná v jeho střevech. To je také důvod, proč bychom měli o zdravá střeva usilovat. Tlusté střevo obsahuje sto bilionů prospěšných bakterií, které jsou velice důležité pro jeho správné pracování. Tyto prospěšné bakterie nazýváme mikrobiom. Jsou zodpovědné za zdravou funkci střev a odvrací zánětlivá onemocnění střev. Dokonce by mohli hrát roli při regulaci hmotnosti a nálady. Určité množství mikrobiomů jsou ve střevech přítomny už při narození. V průběhu života je ale třeba je doplňovat, a to nejlépe z potravin.

Kimči

Foto: Freepik

Potravinové zdroje

Ačkoli si tyto dvě látky představujeme jako doplňky stravy, velice snadno je můžeme přijímat také v rámci běžných potravin. A výhodou je, že se jedná o zdravé potraviny, které snadno začlení do svého pravidelného jídelníčku i osoby, které se snaží zhubnout. Mezi tyto potraviny patří zejména jogurt a kefír, které obsahují živé a aktivní kultury (tuto informaci se dočtete na obalech výrobku), a fermentované potraviny. Tak například kysané zelí, kyselé okurky, miso (fermentované sójové boby), čaj kombucha nebo kim-chi. To všechno jsou fermentované potraviny. Avšak pozor, pasterizací dochází k zahubení prospěšných bakterií. Takže hledejte výrobky čerstvé, nebo si je vyrábějte sami.

Probiotické a prebiotické doplňky stravy

Při jejich nákupu se zaměřte na to, kolik bakteriálních kmenů obsahů. Zatímco v lidském střevě se nachází asi 3 000 kmenů bakterií, doplňky stravy nabízí mnohem menší počet. Pokud chcete začít používat probiotika na určitý problém, jako je například průjem, je třeba se zaměřit na taková probiotika, které vám tento účinek mohou přinést. Ne všechna to totiž umí. Hledejte takové produkty, které obsahují Lactobacillus i Bifidobacterium.

Vlastní produkce bakterií tělem

Než se pustíte do užívání probiotik a prebiotik, můžete se pokusit pomoci svému tělu produkovat zdravé střevní bakterie. V první řadě doplňte svůj jídelníček o potraviny, které obsahují nerozpustnou vlákninu (celozrnné produkty, ovesné vločky, zelenina jako je chřest, pórek, cibule, česnek, batáty, kukuřice, fazole, čočka, hrách). Dále omezte cukr, nasycené tuky a zpracované potraviny. Ty totiž mohou snižovat množství prospěšných bakterií ve střevech.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/nutrition/are-you-getting-essential-nutrients-from-your-diet

https://www.fitness007.cz/blog/co-jsou-to-probiotika-prebiotika-a-synbiotika-nejlepsi-probioticke-potraviny/

Foto: Pixabay