Při léčbě rýmy musíte zakročit co nejrychleji

Čaj

Rýma nepatří mezi vážná onemocnění, umí ale pořádně potrápit. Každý z nás si to už zažil – neschopnost dýchání v rámci ucpaného nosu, legračně pootevřená ústa, nebo naopak tekoucí rýmy, díky které budete mít do večera odraný celý nos. V první řadě je třeba uznat, že lék na rýmu neexistuje. Touto nemocí si musíte projít, dokud neskončí. Avšak některá opatření, která zavedete, mohou délku trvání rýmy zkrátit.

Bez kapesníčků ani na krok!

Akutní rýma je způsobena většinou viry. Trvá asi týden a den ode dne je průběh nemoci výrazně lepší. Při léčbě tohoto typu rýmy používáme jen takové léky, které souvisí s příznaky, které se s rýmou pojí. Existuje ale také rýma, která je způsobena bakteriemi. Tento typ rýmy poznáte podle toho, že ani po pěti dnech se váš stav nezlepšil. Může se i zhoršit. V takovém případě je třeba navštívit lékaře, který pravděpodobně předepíše antibiotika.

Léky

Foto: Pixabay

Příznaky rýmy

Typickým příznakem je samozřejmě ucpaný nos, zhoršený čich a také výtok z nosu (barva nenaznačuje původ infekce – někteří lidé považují nazelenalý výtok za bakteriální rýmu). Dále je to hlen stékající do zadní části krku, který může nutit ke kašli, horečka a bolest hlavy. Pokud se k těmto příznakům přidá některý z následujících, okamžitě navštivte lékaře: otok očních víček, rozmazané nebo dvojité vidění, abnormální pohyb očí, poruchy vědomí, silná bolest v oblasti čela.

Léčba rýmy virového původu

Rýmu není třeba léčit a přesto odezní. Pro zlepšení pohody pacienta se ale mohou užívat léky proti bolesti nebo horečce. Vhodný je také výplach nosní dutiny fyziologickým roztokem. Dekongestanty jsou léky snižující otok sliznice nosu, odblokují nos a usnadní dýchaní. Jsou volně dostupné v lékárnách. S jejich použitím můžete dosáhnout také kratšího trvání rýmy. Jsou dostupné ve formě perorálních léků, ale také sprejů či kapek. Aplikují se kapátkem. Obvykle se nesmí užívat déle než 7 dní (v závislosti na výrobci).

Léčba rýmy bakteriálního původu

Rýma bakteriálního původu je závažnější. I u ní se mohou používat léky v závislosti na symptomech, které pacient prožívá (léky proti bolesti, na horečku). Dále se používají glukokortikosteroidy, což jsou léky, které stahují nosní sliznici, uvolňují nos a snižují otoky a záněty sliznice. Lékař předepíše vhodná antibiotika, která je třeba doužívat celá! Pacient obvykle po několika dnech zaznamená významné zlepšení a má pocit, že je zdravý. Ani v tomto případě ale nesmí přerušit užívání antibiotik, což by mohlo vést k opětovnému rozvoji bakterií. A ty už mohou být vůči danému antibiotiku odolné.

Zdroj:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-leczyc-ostry-niezyt-nosa-i-zatok-przynosowych/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403

Foto: Pixabay