Pravda o pečivu: Je skutečně tak nebezpečné, jak si myslíme?

Croissant

Pečivo je spousta lidmi považováno za nejdůležitější potravinu, kterou si můžete dát na snídani. Čím dál více ale sílí vliv, který tvrdí, že pečivo je původcem mnohého zla, které se odehrává v našem těle. Řada lidí se tak snaží pečivu vyhýbat. Když už si jej dají, tak ráno a nikoli po třetí hodině odpolední, protože se někde se dočetli, že mouka ucpává střeva, když si ji dopřejeme několik hodin před spánkem. Bezlepkovým pečivem nemusíte problém vyřešit, protože nejde vždy jen o lepek.

Pečivo a hubnutí

I když se snažíte zhubnout, můžete si dopřát pečivo. Hubnutí samotné je založené na principu, že musíte spotřebovat více kalorií, než přijmete. Samotné pečivo není „zakázanou“ potravinou, když se snažíte zhubnout, jen je třeba dát si pozor na jeho množství. A spíše než si dopřát vánočku nebo třeba croissant, sáhněte po žitném nebo celozrnném pečivu. Obsahuje více živin a zasytí vás na delší dobu.

Těsto

Foto: Pixabay

Cereální není celozrnné

Lidé se v souvislosti s pečivem občas dopouští chyb. Jednou z nejčastějších je to, že zaměňují pojmy. Cereální pečivo skutečně není celozrnné! Cereálním pečivem může být klasický rohlík, protože podle zákona ČR (který definuje cereální pečivo) je vyroben z obilovin nebo cereálií. To celozrnné pečivo musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky. Cereální pečivo může být ale také celozrnné.

Tmavé pečivo není celozrnné

Jako pomůcku při výběru celozrnného pečiva jsme měli za to, že když je pečivo tmavé, bylo vyrobeno ze „zdravější“ celozrnné mouky. Není tomu ale tak. Spousta výrobců své výrobky barví, aby je odlišilo vzhledově nebo chuťově od ostatních. Tmavé pečivo tudíž nemusí být zdravější, než to, které má světlou barvu. Nejčastěji se pečivo barví karamelem, melasou nebo praženým ječmenem. Celozrnné pečivo obvykle poznáte podle toho, že obsahuje slupky nebo otruby, což ale v obchodě nepoznáte. Výrobci celozrnného pečiva ale často dávají rovnou do názvu, že se jedná o celozrnnou variantu. Obvykle je také dražší.

Rozpékané pečivo je zlo

Ne vždy to musí platit. Pečivo, které se přímo v supermarketu dopeče, je pro zákazníka atraktivnější, protože krásně voní a působí „čerstvým“ dojmem. Bohužel má toto pečivo kratší trvanlivost. A to je důvod, proč se do něj přidávají různé chemikálie, aby si déle zachovalo svou svěžest. Není ale pravdou, že tyto chemikálie skutečně musí obsahovat veškeré rozpékané pečivo.

Zdroje info:

https://aktin.cz/6-mytu-o-pecivu-kterym-mozna-verite-i-vy

https://www.nutricbistro.cz/post/jak-pecivo-skodi

Náhledové foto: Pixabay