Používáte opalovací krém správně? Jak se před slunečním zářením nejlépe chránit

Letní paprsky jsou na jednu stranu blahodárné, na tu druhou ale dokážou ublížit. Přílišné opalování není pro pokožku zdravé, byť krásně hnědá kůže je snem mnoha lidí. Někteří si ji přivezou od moře, jiní ji získají z práce na zahrádce. Je jedno, jakým způsobem se opalujete, důležité je, jak se dokážete před UV zářením chránit.

Vitamín D získáme jen ze slunečního záření?

Hodně lidí se opaluje i kvůli tomu, aby do svého těla načerpali co nejvíce vitamínu D. Vydrží na slunci neuvěřitelně dlouho a někdy i riskují, že se jim pokožka spálí. Přitom vitamín D je možné získat i ze stravy, nachází se například v játrech, vaječném žloutku, mléce nebo rybím tuku, v sardinkách, tuňáku či v lososu. Pokud člověk nechá na svou kůži volně působit UVB a UVA záření, může to přispět ke vzniku rakoviny kůže i k jejímu stárnutí a ke vzniku vrásek. Proto je důležité pleť chránit opalovacími krémy. Ty je ale třeba aplikovat pravidelně každých pár hodin, zejména je-li člověk i ve vodě.

Jak je to s ochranným slunečným faktorem krémů

Pokud si koupíte opalovací krém se slunečným faktorem (SPF) ve výši 15, tak tento krém blokuje 93 procent UVB paprsků. U krému s SPF 30 je to 97 procent, u SPF 50 činí ochrana 98 procent. Nárůst je tedy jen o 4 procenta, respektive o 1 procento, nikoliv o 50 procent, jak se někdo mylně domnívá. Bezpečné opalování přitom neexistuje. Pokaždé, když si člověk od slunce spálí pokožku, poškozuje se DNA v kůži. Je třeba počítat i s tím, že krém chrání před UVB paprsky, nikoliv před UVA zářením, které způsobuje předčasné stárnutí pleti a vznik pigmentových skvrn.

Fotografie: Pixabay

Při běžném pohybu na slunci, procházkách a pochůzkách po městě stačí pořídit opalovací krém se SPF 15, k moři a na hory je třeba pořídit minimálně SPF 30.

Jak se nejlépe chránit před slunečními paprsky

Ideální je vyhýbat se slunění v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. To znamená v době mezi 11. a 15. hodinou. Podstatné je používat opalovací krém – před začátkem slunění, po koupání, sprchování nebo osušení ručníkem. Noste brýle s UV faktorem. Samoopalovací krém nechrání pokožku před spálením a pamatujte, že sluneční paprsky pronikají i skrze oblačnou oblohu. U vody slunce opaluje více, existuje zde tedy vyšší riziko spálení pokožky. Nezapomeňte na ochranu hlavy a pořiďte si čepici či klobouk.

Zdroj: https://www.healthline.com/health-news/youre-probably-not-using-sun-block-as-well-as-you-think; https://www.beautygurucz.cz/zdravi/5808-plati-ze-cim-vyssi-ochranny-faktor-tim-bezpecnejsi-ochrana/

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.