Posttraumatická stresová porucha: vznik, příznaky a možná léčba

Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha je v podstatě reakce těla na nepříjemnou, mnohdy až život ohrožující událost. Vzniká tedy jako reakce na trauma. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že se nemusí projevit ihned, ale i za několik týdnů či let. Osobám, u kterých se projeví dokáže značně zkomplikovat běžné každodenní fungování. Její průběh je různý stejně tak, jako její délka. Jaké jsou příznaky této psychické poruchy a jak je možné ji léčit?

 

Co vede k rozvoji posttraumatické stresové poruchy?

Posttraumatická stresová porucha nebo chronická posttraumatická stresová porucha? Rozdíl je jednoduchý. U řady nemocných mohou tyto stavy stavy odeznít velmi rychle, například v řádu dnů či týdnů. V řadě případů se ovšem může jednat i dlouhodobý problém, kdy léčba trvá od několika týdnů až po několik let. V ojedinělých případech může člověk s chronickou posttraumatickou poruchou bojovat i celý život.

Posttraumatická stresová porucha může vzniknout v mnoha případech, kdy člověk není schopen se vyrovnat s traumatizující událostí. V mnoha případech se rozvine např. v situaci, kdy dojde k autonehodě, živelné katastrově, násilnému činu či válečnému konfliktu. To však neznamená, že se nemůže rozvinout třeba ve chvíli, kdy jedinec např. ztratí zaměstnání, léčí se z vážné nemoci nebo se rozvádí. Lidské tělo a jeho reakce jsou nepředvídatelné, proto se tato porucha může po traumatizujícím zážitku objevit i u osob, které působí psychicky velmi odolné.

DepreseFoto: Pixabay

Příznaky onemocnění

Mezi hlavní příznaky posttraumatické stresové poruchy patří změny chování. Není se čemu divit, prožité trauma dokáže člověka změnit. Osoby, které touto poruchou trpí mívají často noční můry a nedokáží z hlavy vytěsnit vzpomínky na danou událost.

Dochází tak i k situacím, kdy si nekontrolovatelně zážitek přehrávají ve dne i v noci. Mohou proto trpět nespavostí, nesoustředěností či nevolností. Ojedinělé nejsou ani výkyvy nálad, podrážděnost či nepřiměřená reakce na nepříjemné situace. Jedinec se snaží vyhýbat místům či situacím, kdy událost vznikla.

Může jít rovněž ruku v ruce s dalšími zdravotními problémy. Mezi ty patří především vznik nejrůznějších depresí, fobií a poruch, které mohou vzniknout v návaznosti na posttraumatickou stresovou poruchu.

 

Léčba může být zdlouhavá, ale je nutná

Léčba může být poněkud zdlouhavá, ale v řadě případů je zcela účinná. V některých případech pomáhají psychoterapie. U některých jedinců může porucha po čase vymizet sama. V mnoha jiných je však nutné užívat psychofarmaka pro zmírnění příznaků.

V případě posttraumatické poruchy je vhodné vyhledat co nejdříve odbornou pomoc. Již samotný rozhovor s terapeutem či psychiatrem může s problémy pomoci. Důležité je se svěřit a o svých potížích mluvit. Během léčby je důležitá rovněž i podpora okolí a rodiny.

 

,

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/post-traumatic-stress-disorder

Zdroj info: https://www.pharmanews.cz/clanek/posttraumaticka-stresova-porucha-2/

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.