Plavání se může negativně podepsat na vaší pleti. Co s tím

Plavat

Plavání přináší spoustu skvělých účinků na lidské fyzické i psychické zdraví. Provozovat jej mohou také lidé, kteří mají problémy s klouby, protože nemusí při pohybu nést celou váhu svého těla. Negativními účinky plavání je možné poškození pleti. Ve vodě na veřejných plovárnách jsou totiž obsaženy chemikálie, které mají za úkol udržet vodu průzračně čistou. Proto bychom měli zavést opatření, která udrží naši pleť v bezpečí a ochrání ji před těmito dráždivými látkami.

Osprchujte se před a po plavání

Sprchování před vstupem do bazénu pomůže vašemu tělu v tom, aby tolik neabsorbovalo chlorovanou vodu v bazénu. Důvodem je to, že namočená pokožka je již dostatečně hydratovaná, takže na vodu z bazénu už nebude mít kapacitu. Při odchodu z bazénu se osprchujte teplou vodou, čímž ze sebe smyjete chlorovanou vodu.

Hydratace vaší pleti před plaváním

Hydratace pleti je naprostý základ. Aby vaše kůže nechtěla absorbovat vlhkost z chlorovaného bazénu, je dobré ji hydratovat také zevnitř. To znamená, že před vstupem do bazénu byste si měli dopřát asi čtvrt litru vody. A poté pravidelně pít i během plavání.

Hydratační krém

Foto: Pixabay

Hydratační krém také pomáhá

A zase ta hydratace! Na pokožku naneste po plavání vrstvu hydratačního krému. Ty obsahují vitamín E, C a antioxidanty, které napomáhají pokožku nejenom hydratovat, ale také udržovat její zdraví a krásný vzhled. Krémy aplikujeme ihned po sprše.

Přípravky neutralizující chlor

Na trhu jsou šampony a mýdla, která mají schopnost neutralizovat chlor. Vytvořeny byly pro plavce, aby smyly chlor z vlasů i těla. Pokud chodíte často plavat, vyplatí se do nich investovat.

Také opalovací krém je prospěšný

Opalovací krémy, které jsou voděodolné, jsou vhodné nejenom jako ochrana před sluníčkem. Odpuzují také vodu, která se tak nedostane do přímého kontaktu s vaší pokožkou. Pro dosažení kýženého efektu je ale třeba aplikovat opalovací krém alespoň 20 minut před vstupem do bazénu. Tělo má pak dostatek času krém vstřebat.

Zelené a bylinkové čaje

Jejich pitím se nejenom hydratujete zevnitř, ale také získáváte antioxidanty. Ty vám pomohou snížit oxidační stres, který v případě vstupu do bazénu nastává v kožních buňkách. Neutralizují volné radikály a snižují pravděpodobnost poškození kožních buněk.

Pravidelně čistěte plavky

Chlor se zachytává také na vašich plavkách. Proto je vhodné je proprat ve vlažné vodě kdykoli po plavání. Doma je můžete vyprat. Aby při praní nevybledly, přidejte do bubnu pračky lžíci octa.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/skin-and-hair-care-tips-for-swimmers-40111/post

https://www.formswim.com/blogs/all/9-tips-to-protect-your-hair-from-chlorine

Foto: Pixabay