Pavel Štěpka: Stresu se nevyhneme, ale lze se chránit před jeho následky

Houby nesmrtelnosti

Otázky týkající se lidského zdraví jsou aktuálně v době koronavirové velmi časté. Není se čemu divit. Poměrně oblíbené jsou u nás různé bylinky a medicinální houby, které mají pozoruhodné účinky. Já jsem si na toto téma povídal s Pavlem Štěpkou, mužem majícím právě s medicinálními houbami dlouholeté zkušenosti. Vždyť projezdil spousty zemí jihovýchodní Asie a spolupracuje se společností Superionherbs.

Klasická otázka na úvod. Jak se máte? U nás na Moravě se často říká, že je zbytečné bečet…

Mám se dobře. Pokud člověk není vážně nemocný, má střechu nad hlavou, má co jíst a má kolem sebe i někoho blízkého, tak by se měl mít vždy dobře. Věci navíc jsou jen potěšení a jejich nepřítomnost by neměla zásadně vadit.

Nedávno jsem dělal rozhovor s mentálním koučem, který říkal, že když si člověk myslí, že to nedokáže, skutečně tomu tak bude. Myslíte si totéž?

 

Na druhou stranu, když si myslíte, že něco dokážete, tak tomu tak také být nemusí. Svobodná vůle je podle mě iluze. Když je váš záměr v souladu s realitou říkáte „dokázal jsem to“. A když tam ten soulad není, tak potom hledáte viníka 🙂

Pojďme ale k léčivým rostlinám a houbám. Jejich svět je takřka nekonečný. Souhlasíte?

Tak nekonečný asi nebude. Je jejich ale hodně.

Dá se vybrat nějaká, která vás baví nejvíc?

Mám rád veškeré houby, protože jsou zvláštním druhem – ani zvíře ani rostlina.

Různé rostliny a houby pomáhají s rozličnými neduhy. Univerzální bylinka/houba neexistuje?

Universální neexistuje. Ale třeba zrovna medicinální houby mají poměrně univerzální působení.

Stres. Máme ho skoro všichni. Jak se mu vyhnout a pomohou přírodní látky?

Vyhnout nikoliv, ale mohou nám částečně pomoci ochraňovat před jeho následky.

Pavel Štěpka a reishi

Foto: Se souhlasem Pavla Štěpky

Procestoval jste kus světa. Kde v Asii je pěstování léčivých rostlin a hub nejzajímavější?

Je samozřejmě mnoho míst a pro Evropana je skoro každé místo v Asii zajímavé. V Indii, odkud pochází ašvagnada, je i přes to že za posledních 20 let se hodně věc zmodernizovalo pořád neuvěřitelná atmosféra a vždy má člověk pocit, že je to tak trochu jiná planeta.

Pěstování reishi v horských oblastech Číny je zase zajímavé právě těmi houbami. Když stojí uprostřed skleníků, kde jsou kolem vás tisíce krásných hub je to opravdu zážitek.

Zaujaly mě vaše koníčky jiujitsu, kayaking. Oč se jedná?

Jiujitsu je úpolový sport, který vychází z juda akorát s tím rozdílem, že zápas pokračuje po shození soupeře na zem dále, až do úplné submise. A kayaking není nic tajemného – je to prostě pádlování na kajaku.

Viděl jsem, že hrajete i šachy, se mnou byste si nezahrál. Pravidla znám, ale chybí mi trpělivost…

Nevím, jestli jsou šachy o trpělivosti. Je to velmi dynamické a živé. Když hrajete na čas – bleskovky typu 10 minut – tak spíše než trpělivost potřebujete soustředění.

Pavel Štěpka

Foto: Se souhlasem Pavla Štěpky

Překládáte duchovní literaturu. Doporučil byste mi něco?

Knihu rozhovorů „Usiluji o štěstí a získej osvícení“ od indického mudrce Raméše Balsekara.

Váš pohled na současnou covidovou situaci. Tedy pokud chcete…

Na to se lze dívat mnoha pohledy. Každopádně je to velký problém a až se to vyřeší, tak s následky se všichni budeme potýkat ještě dlouhou dobu. Poučné je vidět jak se to jakoby z ničeho objevilo a během chvilky to obrátilo svět vzhůru nohama. Člověk by se měl opravdu vždy věnovat jen věcem, které mají pro něj skutečný význam, protože zítra může být vše jinak.

Chodíte sbírat i naše houby? Které máte případně nejraději

Jako dítě jsem s rodiči hodně chodil sbírat houby. A sbírám je rád. V každém z nás zřejmě dříme něco z lovce – sběrače. Ovšem v jídle moc rád houby nemám.

Nač se teď nejvíc těšíte?

Já moc nefunguji v tom módu, že teď je něco a těším se, až bude něco jiného. Docela si užívám cokoliv, co právě probíhá. Tedy pokud zrovna nesedím u zubaře 🙂

Děkuji za rozhovor

Náhledové foto: Se souhlasem Pavla Štěpky 

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.