Pálení žáhy nepodceňujte. Může vést až k rakovině

Občas to možná zažije každý, že se dobře nají, málem až k prasknutí, a následně se u něho projeví nepříjemné pálení žáhy, které mu nedá spát. Proč bychom ho neměli podceňovat a v čem je pálení žáhy nebezpečné?

Proč vás po jídle pálí žáha

Pravidelné pálení žáhy po jídle by pro vás mělo být signálem, že ve vašem organismu něco není v pořádku. Jedlá soda nebo Rennie sice na chvíli zaberou a uleví od potíží s pyrózou, což je odborný název pro pálení žáhy, ale prvotně by se mělo řešit, proč k tomu vůbec dochází. Na vině může přejídání i nadváha nebo kouření či konzumace příliš tučných jídel, sladkého kynutého pečiva, čokolády, kávy, ale také refluxní choroba jícnu.

Slanina. Foto: Pixabay

Jaké se projevuje refluxní choroba jícnu?

K pyróze dochází, když žaludeční obsahu vtéká do jícnu. Stane-li se to jen někdy, je to normální. Ovšem patologickou se stává tehdy, když vyvolává zánětlivé změny sliznice jícnu, které mohou vést až ke vzniku rakoviny. Přitom pálení žáhy za hrudní kostí je nejčastějším příznakem refluxní choroby jícnu. Dále se může objevit obtížné polykání, záchvatovité slinění, pocit cizího tělesa v krku i bolest na hrudníku, chrapot nebo sucho v krku.

Jaká je léčba refluxu

Léčba refluxní choroby jícnu spočívá zejména v režimovém opatření – tedy omezit to, co reflux způsobuje. To je snížit tělesnou hmotnost, přestat kouřit, nepřejídat se a z jídelníčku vyloučit těžká jídla i kávu. Pomáhají také léčiva, tzv. H2 blokátory, prokinetika, antacida nebo inhibitory protonové pumpy. Proto by se člověk s problémy s pravidelným pálením žáhy měl obrátit na svého praktického lékaře a dohodnout se s ním na dalším postupu.

Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/w/Refluxn%C3%AD_choroba_j%C3%ADcnu

Hostina: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.