Ortorexie: onemocnění formou posedlosti zdravou výživou

Zelenina

Ortorexie je onemocnění, které můžeme popsat třemi slovy: posedlost zdravou výživou. Jíst zdravě samo o sobě samozřejmě rizikové není, naopak. Je to prospěšné. Někteří lidé se ale začnou až úzkostlivě zajímat o to, co jedí. Pečlivě zkoumají štítky potravin a při pohledu na nezdravé jídlo mohou pociťovat vnitřní neklid až úzkost. Toto chování rozhodně zdravé není a neprospívá to ani vašemu tělu.

Ortorexie: omezující svět pravidel

Ve světě ortorexie existuje celá řada pravidel a omezení, která se neporušují! Tato pravidla jsou pečlivě dodržována. A pokud jsou porušena, vyvolá to provinilost a úzkost. To vede ke značným omezením. Lidé, kteří tímto onemocněním trpí, si udělali definici toho, které jídlo je pro ně zdravé. A jiné jídlo není. V některých případech se může jednat o natolik přísnou stravu, že to může negativně ovlivnit zdraví člověka. Hrozí podvýživa, nedostatek živin, malé množství energie.

Cukr

Foto: Pixabay

Ortorexie vs. anorexie

Tato onemocnění toho mají spoustu společného. Lidé si vybírají potraviny, které jsou „dovolené“ a nekonzumují ty, které by jim mohly uškodit. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že lidé s ortorexií se zaměřují na kvalitu jídla, zatímco lidé s anorexií se zaměřují spíše na množství jídla. Anorektik tak může sníst čokoládovou tyčinku (ale ten den nic víc), zatímco ortorektik si dá něco zdravého. Ortorexie není na oficiálním seznamu poruch příjmu potravy a jiných duševních chorob.

Nebezpečí ortorexie

Hlavní nebezpečí ortorexie spočívá v tom, že úbytek hmotnosti bude natolik extrémní, že může způsobit podvýživu. V některých případech ale ortorexie vede také k přejídání. Když se například rozhodnete zcela vynechat sacharidy, povede to ke zvýšené chuti na ně. A z toho je člověk ve stresu, což ještě více chutě zvyšuje. Po porušení pravidla o sacharidech pak postižený cítí vinu a stud, čímž pociťuje ještě větší stres. Toto u něj může vést k sociální izolaci a emocionálnímu stresu. Někteří lidé tráví celé hodiny přemýšlení nad přípravou zdravého jídla.

Projevy ortorexie

To, že se celiak vyhýbá lepku, protože mu nedělá dobře, nebo vegan nejí maso ze svého přesvědčení, z něj ještě ortorektika nedělá. Zde jsou nejčastější projevy toho, jak se lidé s ortorexií chovají:

  • Pečlivé čtení nutričních štítků a neustálá kontrola potravin.
  • Spoustu obav o zdraví jednotlivých složek v pokrmu.
  • Omezení většího počtu skupin potravin.
  • Neschopnost konzumace potravin, které označil za „nezdravé“.
  • Zájem o zdraví ostatních lidí na základě jejich stravy.
  • Přemýšlení o tom, jaké jídlo bude na nadcházející akci podáváno.
  • Úzkost, když nejsou k dispozici „zdravé“ potraviny.
  • Posedlé sledování výzkumů o jídle a zdravém životním stylu.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/orthorexia-when-a-commitment-to-healthy-eating-goes-too-far/

https://www.fnbrno.cz/co-presne-znamena-ortorexie/t6052

https://integrativelifecenter.com/what-are-the-five-warning-signs-of-orthorexia/

Foto: Pixabay