Ničí sluch? Rizika používání bezdrátových sluchátek

Sluchátka

Když dnes jdete po ulici, prakticky ihned potkáte lidi, kteří mají v uších sluchátka a poslouchají muziku nebo cokoli jiného. Vcelku tradiční obrázek současnosti. Aby také ne, vždyť se prostě neustále chceme bavit. Na tom bezesporu není nic špatného. Používání klasických špuntů do uší může být do jisté míry rizikové. V čem tkví potenciální nepříjemnosti plynoucí z využívání těchto sluchátek? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Dvojcestné rádiové spojení

Bluetooth. technologie, na jejímž základě pracují prakticky všechny sluchátka zmiňovaného typu. Jedná se o digitální přenos dat na pásmu 2,4 GHz. To se nápadně podobá i připojení wi-fi. Přijatý paket dat se potvrzuje dalším paketem, který je vyslán zpět. Jedná se tedy o dvojcestné rádiové spojení. Tuto skutečnost musí jasně potvrdit jakýkoli test sluchátektest sluchátek. telefon i samotný sluchátka fungují jako vysílač a přijímač.

Mikrovlny v akci

Třeba takové airpody mají podle výrobce výdrž až 5 hodin. Sluchátka mimo přijímání pochopitelně také vysílají. Při používání tedy produkují záření. Stejně tak mobilní telefon. Zmínit se je třeba také o tom, že telefon při komunikaci s BTS, tedy nejbližším vysílačem, vyzařuje ještě další záření.

Jaká je tedy míra rizika při používání sluchátek?

Dlouhodobé zdravotní účinky zřejmě u sluchátek nikdo nezkoumal. Mikrovlny jejich prostřednictvím nepochybně do mozkových tkání pronikají. Samotné certifikáty týkající se bezpečnosti využívání sluchátek berou v potaz obecné bezpečnostní limity. tak jako tak je třeba konstatovat, že používání sluchátek je charakteristické stejnou expozicí, jako byste drželi telefon u ucha. Držíte jej ale pouze u jednoho, sluchátka jsou v obou uších. Optimální je tedy minimálně použití takovýchto sluchátek omezit na rozumnou míru.

Zdroj info: elektrosmog-zony.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.