Nespavost ničí psychiku i tělo. Může i za vznik Alzheimerovy choroby

Pro každý organismus je důležitý odpočinek ve formě spánku. Tehdy upadáme prakticky do stavu bezvědomí, který je však odlišný od kómatu. Ze spánku se snadno probudíme. Stačí nechat zvonit budík, a je to. Pokud člověku chybí potřebné množství spánku, nedají na sebe dlouho čekat psychické problémy, zvyšuje se riziko vzniku onemocnění. Jak dlouho bychom měli spát a co na přivolání spánku pomáhá?

Co se s námi ve spánku děje

Když spíme, snižuje se nám tělesná teplota i tlak, zpomaluje dýchání. Přestože je během spánku mozek většinou v útlumu, existují i časové úseky, kdy je poměrně hodně činorodý. Během té doby třídí informace tak, že potřebné uloží a nadbytečné vyloučí. Možná se i vám někdy stalo, že vás během spaní napadlo řešení nějakého zapeklitého problému, na který jste přes den nemohli přijít. Ono pořekadlo, že ráno moudřejší večera, má určitě něco do sebe.

Potřeba spánku je individuální. Někdo spí jen pár hodin a stačí mu to k dokonalé relaxaci. Obyčejně se udává, že dospělý člověk by měl spát přibližně sedm až osm hodin. Malé děti mají potřebu spánku větší, ty kolikrát vyžadují i dvanáct hodin. S tím, jak děti postupně rostou, snižuje se i délka jejich spaní. Člověk prospí přibližně třetinu svého života.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co způsobuje nedostatek spánku?

Máte-li spánkový deficit, počítejte s tím, že se vám ve větší míře vyplavují stresové hormony. Ty bohužel negativně ovlivňují nejen psychiku, ale také nepříznivě působí na cévy, zvyšují krevní tlak, může docházet k poruchám srdečního rytmu. Nedostatek spánku může být jednou z příčin vzniku Alzheimerovy choroby či některých druhů rakovin. Spánek je prostě po všech stránkách pro nás velmi důležitý. A nejen pro lidi, ale i zvířata mohou trpět nedostatkem spánku.

Víte, že kvalitní spánek má pozitivní vliv na růst a vývoj dětí i na léčbu nemocí? Proto je důležité nemoc dobře vyležet a co nejvíce prospat.

Co nedělat před spaním

Jestliže máte s usínáním problém, měli byste to začít řešit. Než si ale vezmete pilulku na spaní, nejprve zkuste v ložnici dobře vyvětrat, příliš netopit (stačí teplota místnosti okolo 18 až 20 °C) a uléhat každý den vždy ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Večeře by měla být spíše lehčí, ideální se jít pak projít ven na krátkou procházku a doma omezit používání mobilu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.