Několik rad, jak předcházet cestovatelskému průjmu

bolest břicha

Pomalu se blíží čas dovolených. Spousta z vás určitě navštíví více či méně exotické země a mnoho z vás bohužel neminou ani střevní potížestřevní potíže. Chcete vědět, co je způsobuje a jak se jim efektivně vyhnout? Tak pokračujte ve čtení.

Za vším hledej bakterie

Střevní problémy během dovolené nejsou novinkou. Člověk se většinou nakazí ze špatně zpracovaných potravin, ve kterých se namnoží bakterie. Typicky je to málo tepelně upravené maso nebo zákusky vystavené příliš dlouho v horku. Takové prostředí miluje především Escherichia coli, která dovede napáchat v zažívacím traktu pěkný nepořádek. Častá je také nákaza bakteriemi z kohoutkové vody. Někdy je ale průjem jen známkou stresu nebo přehřátí.

Escherichia coli

Escherichia coli: foto Pixabay

Pravidla prevence

Existuje několik zlatých cestovatelských pravidel, jak se nepříjemným průjmům vyhnout. Tady jsou ta nejdůležitější z nich:

  1. Jezte jen řádně tepelně upravené potraviny. Pokud se dané jídlo nedá uvařit, upéct či oloupat, raději to neriskujte.
  2. Pijte balenou vodu. Kohoutková voda v exotických zemích opravdu není tak čistá, jako u nás. I když je tahání PET lahví nepohodlné, může vám ušetřit následné běhání po doktorech.
  3. Důkladná hygiena. Mýt si ruce před jídlem je naprostá nezbytnost. Nezapomínejte ani na řádné čištění zubů.
  4. Bez ledu. Vyhněte se nápojům s ledem, i pokud by drink obsahoval alkohol. Led je totiž nejčastěji vyráběn právě z kohoutkové vody.
  5. Pozor na plody moře. Přímořský jídelníček má sice své kouzlo, ale nedostatečně upravené či přímo syrové mořské plody raději nekonzumujte.
  6. Mléčné výrobky pečlivě vybírejte. Vhodné jsou jen ty z pasterizovaného mléka.

mytí rukou

Mytí rukou: foto Pixabay

Když to na vás přijde

Pokud se zažívací potíže dostaví, snažte se co nejvíce doplňovat tekutiny. Vhodnější než voda jsou iontové nápoje nebo hořký čaj. K jídlu si můžete dát chleba, slané suchary, suchou vařenou rýži nebo banány. Jakmile se k průjmu přidá horečka, nečekejte a vyhledejte pomoc lékaře. Může se totiž jednat o závažnější onemocnění, například salmonelózu nebo napadení bakteriemi rodu Vibrio.

Zdroje: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2012/06/03.pdf
https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/cestovatelsky-prujem-neprijemna-komplikace-dovolene-10786

Bolest břicha: Náhledové Foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.