Na šedý a zelený zákal trpí častěji ženy. U jednoho je nemocná čočka, u druhého oční nerv

Oči jsou jedním ze smyslů, jež jsou důležité pro orientaci v prostoru. Chybí-li zrakový vjem, je lidský život značně omezený. Bohužel ani očím se nevyhýbají nemoci. Patří mezi ně i katarakta a glaukom neboli šedý a zelený zákal. Který je nebezpečnější?

Katarakta neboli šedý zákal

Šedý zákal způsobuje zhoršení vidění, protože se zakalí čočka a její průhledná tkáň se zneprůhledňuje. Navenek se to projevuje jako zešednutí prostoru zornice. Člověk vidí rozmazaně, jako by se díval přes znečištěné sklo, je citlivější na silnější světlo. Schopnost ostrého vidění klesá a postupně se zmenšuje zorné pole.

Na vzniku šedého zákalu se nejčastěji podílí věk člověka. U téměř poloviny lidí nad 65 let je již patrné určité zakalení čočky, přitom více na kataraktu trpí ženy. Na vině může také být cukrovka, oční úrazy, zarděnky i oční úrazy nebo dlouhodobé užívání léků pro astmatiky.  Kouření, alkohol i sluneční záření patří mezi rizikové faktory. Šedý zákal může být i vrozený.

Léčba katarakty je jen operativní, kdy se nemocná čočka nahradí čočkou umělou. Prevencí před vznikem tohoto onemocnění je ochrana před UV zářením a strava, v níž nechybí v dostatečné míře antioxidanty, jež zpomalují stárnutí.

Laserová operace: Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Glaukom neboli zelený zákal

Zelený zákal je způsobený poškozením očního nervu, a to vysokým nitroočním tlakem. A v tom je právě jeho záludnost, protože se ze začátku neprojevuje nějakými příznaky. Problémy s vyšším nitroočním tlakem se obvykle zjistí až při návštěvě očního lékaře, kdy člověk mívá výpadky zorného pole či poruchu periferního vidění, což už je ve fázi rozvinutého glaukomu. I proto jsou důležité pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.

Začínající glaukom se léčí očními kapkami, které snižují nitrooční tlak. Těžší případy jsou léčeny chirurgicky (laserová iridotomie), kdy se rozšíří kanálky pro lepší odtok nitrooční tekutiny. Neléčený glaukom bohužel vede ke slepotě.

V současné době již neplatí, že k očnímu lékaři chodí jen ti, co nosí brýle. Ve věku nad 40 let by lidé měli k očnímu lékaři chodit na preventivní prohlídky každé dva nebo tři roky.

Vyšetření u očního lékaře. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.