Mezinárodní den zdravého spánku aneb co o vás prozradí vaše sny

Blíží se Mezinárodní den zdravého spánku, který se každý rok slaví 21. března. Tento den bychom si měli vzpomenout, jaký význam pro náš život spánek má. A možná se i trochu zamyslet nad jeho kvalitou. Spí se vám dobře? Netrpíte nespavostí? A co se vám vůbec zdá?

Co je to spánková hygiena

O spánku bylo popsáno už hodně stran. Určitě každý ví, že bez pořádného spánku, tedy nočního odpočinku, člověk dlouho svěží nevydrží. S nespavostí se pojí zdravotní problémy, negativní vliv má zejména na imunitní systém, který oslabuje. Ke kvalitnímu spaní patří spánková hygiena – vyvětraná ložnice, pohodlná matrace a postel, měkké ložní povlečení, žádný stres, tučné jídlo nebo kolové nápoje a možná, že budete spát jako bumbrlíček. Pojďme si však také něco říct o snech.

Už pánové psychiatři Freud a Jung blahé paměti šli na sny vědecky, podrobili je zkoumání a na základě toho tvrdili, že sny vyjadřují naše potlačená přání a představují naše podvědomé touhy či výzvy. Ezoterikové mají zase k dispozici snáře, tedy knihy s výkladem snů, v nichž se dočtete něco na způsob „ve snu dům viděti, hojnost a blahobyt zažíti“. Sny opravdu pomáhají lidem vybavit si vzpomínky a zpracovat nové informace.

Foto: Pixabay

Proč tedy vlastně sníme?

Spánek a s ním spojené snění pomáhají mozku utřídit myšlenky, vytvořit nová spojení a řešit problémy. Za zpracování vzpomínek, emocí a obrazů jsou v mozku odpovědné hipokampus a amygdala. Odborníci se shodují na tom, že noční snění je vlastně třídění informací, s nimiž se mozek během dne setkal, aby je pak kombinoval s očekáváním, které by mohlo nastat. Přitom sny jsou záměrně prapodivné až neskutečné, protože jen tak je možné podpořit a rozšířit náš vhled.

Kdy sníme?

Sny se nám nezdají po celou noc, ale jen ve fázi spánku nazývané REM. Pro neznalé – jedná se o fázi, pro níž je charakteristický rychlý pohyb očí, zatímco tělo je svým způsobem paralyzované. Má se jednat o mechanismus, jenž chrání člověka před tím, aby na základě snů také fyzicky jednal. Není třeba skutečně skákat z okna, přece bude stačit, když se vám o tom bude zdát. Snít začínáme asi 90 minut po usnutí, kdy nastává REM fáze. Ta pak pravidelně cykluje, a to přibližně každou hodinu až 90 minut.

Zajímavé je, že mozek dokáže do snu zařadit i to, co se děje ve skutečnosti. Například vám u hlavy na nočním stolku zapípá mobil, aby ohlásil příchod SMS. Do snu se to může promítnout jako houkání vlaku. Sny využívají ve své praxi také psychoterapeuti, aby pochopili hlubší emocionální stavy pacienta. Může to napomoct se sebeuvědomováním a řešením problémů.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/sleep/why-dreams-matter#1

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.