Koupání na koupalištích s sebou nese rizika, o nichž možná ani nevíte

Koupání se v bazénu

Tropické teploty se opět vrátily a my si můžeme užívat pobytu někde u vody. Koupaliště už v dnešní době disponují spoustou atrakcí a dokonale se tady zabavíme i se svými dětmi. Zchladit organismus v letním období určitě stojí za to a tělu to prospěje. Přesto je třeba myslet na některá rizika, jež jsou s koupáním se na koupaliště často spjatá. Mnohdy o nich prakticky vůbec nevíme. Jedná se především o nejrůznější vyrážky a infekce. O zajímavé postřehy se s námi podělila odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Pozor na přírodní koupaliště

Ta fungují jako optimální alternativa ke klasickým koupalištím a bazénům. Užívat si tady lze koupání bez jakékoli nepříjemné chemie. Určitě ale není od věci znát kvalitu vody i tady. Optimální jsou informace z krajských hygienických stanic. Asi nejčastěji hrozí sinice. Tyto mikroorganismy vytvářející na hladině vody obrazce nápadně podobné květinám mohou produkovat toxické látky, jež způsobují vyrážky a alergické reakce. „Náhodné polknutí vody pak může přivodit zažívací potíže a průjem nebo bolesti hlavy,“ dodává PharmDr. Lánová. Sinice lze poznat podle zelené barvy nebo nápadného zápachu vody.

Přírodní koupalištěPřírodní koupaliště: Foto Pixabay

Nepříjemné vyrážky jako suvenýr

Agresivní je především cerkáriová dermatitida. PharmDr. Lánová o ní hovoří takto: „Tento druh vyrážky je způsoben larvou cerkárie. Tyto malé larvy napadnou naši pokožku a způsobí zánět. Ten se pak projeví svědivou vyrážkou s puchýřky. Příznaky ovšem odeznívají během pár dní. Pro jejich potlačení je vhodné použít volně prodejná lokální antihistaminika. Pokud se příznaky nezlepší, a naopak se zhoršují, navštivte lékaře. Všeobecně doporučuji, a to ať již navštěvujete přírodní koupaliště, či bazény, důkladně se po každém koupání osprchujte.“

SiniceSinice: Foto Pixabay

Klasické bazény? Chraňte si jak oči, tak i kůži

Chlorovaná voda se mnohým zdá z hlediska koupání bezpečnější. Ne vždy tomu tak musí být. Pozor by si měly dát hlavně osoby, jež trpí atopickým ekzémem. Chlór dokáže poměrně rychle vysušovat pokožku a následně dochází k jejímu silnému podráždění. Po každém koupání je ideální chlór smýt a následně použít tělový krém, jímž pokožce dodáme opět vláhu. Pozor i na oči. Jsou-li podrážděné, použijte umělé slzy. Tyto kapky se běžně prodávají v lékárnách.

Pozor na kožní infekce ohrožující hlavně nohy 

Nejčastěji se jedná především o plísně nehtů či kůže nebo bradavice. U obojího je míra zanesení infekce poměrně vysoká. „Bradavice a plísně jsou vysoce infekční. Proto je potřeba chránit svá chodila vhodnou obuví a dbát na hygienu nohou. Dávejte pozor na to, jestli máte na nohách puchýře, či mírné oděrky. V tomto případě jsou totiž vaše chodidla náchylnější k infekcím. S odstraněním bradavic vám pomůže doktor, a to pomocí tekutého dusíku nebo kyseliny a éterického oleje.“ dodává Lánová. Ideální je chodit do sprch v nějakých nazouvácích nebo jiné jednoduché obuvi.

Zdroje info: benu.cz, vlastní zkušenosti autora

Koupání se v bazénu: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.