Koronavirus: Pravděpodobnější výskyt nežádoucích účinků může být u druhé dávky vakcíny

Covid 19

Vždycky existuje možnost, že po očkování budou následovat nežádoucí účinky. Ať už mluvíme o očkování proti chřipce, žloutence nebo koronaviru. Právě u poslední jmenované choroby není stejný průběh onemocnění, ani samotné nežádoucí účinky. Někteří se jim zcela vyhnout, jiní mohou pociťovat únavu, mohou dostat vysokou horečku, mít zimnici, průjem, bolesti hlavy nebo je jim nevolno. Mezi běžné příznaky i nežádoucí účinky patří také bolest svalů a kloubů.

Očkování proti koronaviru v plném proudu

Vakcíny, které byly vyvinuty na boj proti novému koronaviru, jsou pro mnohé z nás způsobem, jak najít cestu z pandemie. Nicméně se začíná proslýchat, že druhá dávka vakcíny může způsobit nežádoucí účinky i lidem, kteří je napoprvé neměli. Taktéž je pravděpodobnější, že nežádoucí účinky se projeví ve větší míře i u těch, kteří je měli již po první dávce očkování.

Koronavirus

Foto: Pixabay

Proč je druhá dávka rizikovější?

První dávka obsahuje buňky, které zaútočí na hostitele. Díky tomu v těle hostitele dochází k aktivaci produkci protilátek a buňky si „zapamatují“ svého nepřítele. Šlo v podstatě jen o poměrně klidnou deaktivaci cizího tělesa uvnitř hostitele. Napodruhé už ale bude boj proti tomuto nepříteli (tj. po podání druhé dávky vakcíny) proveden s mnohem větší prudkostí, než tomu bylo v prvním případě. S podáním druhé dávky vakcíny tedy tělo neprodukuje pouze protilátky, ale aktivuje také potřebné části těla, které budou reagovat na úrovni tkáně. Reakce těla tedy bude mnohem silnější než napoprvé a jsou pravděpodobnější i vedlejší účinky.

Vše je tak, jak má

To, že je reakce těla mohutnější (a také je větší pravděpodobnost nežádoucích účinků), znamená, že naše tělo reaguje tak jak má. Napoprvé si neznámý virus zapamatovalo. Vakcíny i imunitní systém těla pracují přesně tak, jak mají.

Zdroj: https://www.newsitamea.gr/2021/03/16/koronoios-pithanoteres-oi-parenergeies-ti-deyteri-dosi-to-emvolio/

Foto: Pixabay