Jak ve zdraví přežít tropické dny v létě? Ochlazujte tělo, rozumně větrejte a pijte vlažné nápoje

S létem přicházejí parné dny s tropickými teplotami, které ne všichni dobře zvládají. Následují pak kolaps z tepla, úžeh nebo úpal, což vůbec není příjemné. Proto je dobré se naučit, jak se vyhnout přehřátí organismu a případným zdravotním rizikům, které horko s sebou přináší.

Klimatizujte, ale opatrně

V současné době je už poměrně hodně rozšířené používání klimatizace. Můžeme ji mít v automobile, bývá i v místnostech. Je fajn mít možnost ochladit vzduch, ale mělo by se to dělat s mírou. Klimatizace totiž může způsobit syndrom suchých očí, chrapot i angínu. Bývá často semeništěm bakterií, plísní i roztočů, pokud není prováděna její pravidelná údržba v podobě čištění. Nezapomeňte také, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by měl být maximálně 5 °C, aby to bylo pro tělo optimální. Při používání větráku zase hrozí, že proud vzduchu dopadající na zpocené tělo může stát za vznikem bolestí zad i nachlazení.

Použijte žaluzie či rolety

Když není okno zastíněné, propouští dovnitř místnosti až 88 procent slunečního záření. To vyhřívá prostor na nepříjemně horkou teplotu. Zde se nabízí řešení v podobě žaluzií a rolet. V současné době je v obchodech k mání široká nabídka různých druhů stínicí techniky – například venkovní žaluzie s dvojím naklápěním lamel, lamely ve tvaru písmene Z nebo S, screenové rolety, skládané látkové žaluzie.

Kdy je nejlepší větrat

Permanentně otevřené okno v tropických dnech udělá spíše medvědí službu, protože do místnosti se dostává horský vzduch z venku. Větrat by se proto mělo brzy ráno nebo až navečer. Zapomeňte na větrání mezi 13. a 15. hodinou, kdy v létě teploty venku dosahují svého maxima. Jen byste do interiéru dostali horký vzduch.

Fotografie: Pixabay

Dodržujte pitný režim

Opakuje se to neustále, že se má zejména v létě dodržovat pitný režim. Voda totiž chrání tělo před přehřátím. V našich končinách ale máme za to, že nejlepší ochlazení nabídne studený nápoj s ledem. Jenže tomu tak není. Ve skutečnosti ale tělu způsobí teplotní šok, takže ve výsledku jsou takové studené nápoje spíše ke škodě. Ostatně v zemích s velmi horkým podnebím jsou lidé zvyklí pít vlažný nebo teplý čaj. Tak proč si z nich nevzít příklad? Vyvolá totiž pocení a vede k přirozené termoregulaci organismu.

Jaká je první pomoc ve vedrech

Tropické teploty lze ve zdraví přežít tehdy, když budete své tělo rozumně ochlazovat. Oplatí se dát si v průběhu dne vlažnou sprchu, případně namočit nohy do lavoru s chladnou vodu. Chladit je třeba místa na těle, v nichž pulzuje krev – například na zápěstí. Lze přikládat také studený obklad na čelo.

Zdroj: https://www.rehabilitace.info/zajimavosti/jak-ochladit-telo-kdyz-je-nesnesitelne-horko/; https://www.diastyl.cz/jak-se-branit-prehrati-organismu-nezapominejte-pit/

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.