Jak umí léčit hrách setý: Nať hojí rány, semena mají protirakovinný účinek

Hrách setý je běžnou zeleninou, která málokdy chybí v užitkové zahradě. Jeho lahodná semena je možné jíst za syrova, kdy nejsou ještě plně zralá. Chutnají ovšem i uzrálá, kdy je z nich možní připravit různé pokrmy. Hrách je kromě hospodářské plodiny také léčivou bylinou. Která jeho část se sbírá a co léčí?

Hrachová kaše, placky i polévka

Kdo by neznal hrách. Patří mezi luštěniny, jež jsou běžnou součástí kuchyně. Dají se z něho připravit kaše, polévka i placky. Nebo pučálka, což je staročeské jídlo z naklíčeného hrachu. Ten ostatně často konzumují také příznivci vegetariánské a veganské stravy. Klíčky hrachu i nenaklíčená semena totiž obsahují velké množství rostlinných plnohodnotných bílkovin, dále draslík, fosfor, vápník, železo nebo vitamíny A, B1, B2, PP (kyselina nikotinová) a D. Jedná se tedy veskrze o zdravou potravinu, jež by v jídelníčku rozhodně neměla chybět.

Aby pokrm z hrachu nebyl tak nadýmavý, je vhodné ho při přípravě ochutit bazalkou nebo saturejkou, jež zmírní tyto nepříjemné projevy trávení hrachu.

Hrachová polévka. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Také hrachová nať je léčivá

U hrachu setého je však možné sbírat také kvetoucí nať, která obsahuje flavonoidy, aminokyseliny a také hojivý allantoin. Díky tomu lze nať využívat jako protizánětlivý prostředek, také hojivý a močopudný. Má tako protirakovinný účinek, který je dán tím, že blokuje enzym proteázu, jehož nádorové buňky spotřebují velké množství.

Nať se podává ve formě odvaru, který vaříme jen krátce. Používá se asi 2 a 4krát denně, a to jeden šálek. Je možné ji také jako kašovitý obklad přikládat na nehojící se rány.

Hrách setý. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.