Jak si bezpečně vypláchnout oči

Proplachování oka

Do jednoho (nebo do obou) očí vám vlezlo něco nepříjemného. Možná je to prach nebo voda z čisticího prostředku z kbelíku. Možná je to kousek smetí při uklízení. Ať už se jedná o jakoukoli tekutinu nebo prach, vaše oko to jistě podráždí.

Výplach oko
Zdroj: Foto Unsplash

Jaký je tedy váš následující krok? No, začněme tím, co NEDĚLAT: Neotírejte si oči. Nedosáhnete tím na řešení problému a mohlo by se to ještě zhoršit — zejména v případě, že máte v oku ještě těleso. Takže, držte ruce dál od očí a postupujte podle pokynů níže!

Co dělat, když se vám něco dostane do očí

Počáteční činnost, kterou byste měli podniknout v případě, že se vám něco dostane do očí, se mění v závislosti na tom, co to „něco“ je. (Například je trochu rozdíl, pokud se jedná o tekutou chemikálii nebo o neposlušnou řasu.) Ale jedno je jisté: Nečekejte. Zkrátka a dobře, uděláte dobře, pokud oko ihned propláchnete.

Tekutá chemická látka

Začněte tím, že zkontrolujete název přípravku z hlediska bezpečnostních informací. Udělejte si vypláchnutí očí, abyste chemickou látku oslabili. Následně se domluvte s očním lékařem na regeneraci poškozeného oka.

Kousek řasy, hmyzu nebo úlomku

Podívejte se do zrcadla, abyste mohli lokalizovat polohu. V případě, že je na bílé části oka a je přístupné, pokuste se jej odstranit čistým vatovým tamponem, kapesníkem nebo dobře umytým prstem. Pokud se těleso nachází na rohovce, nezačínejte jím hýbat. Když se ho pokusíte vyndat, může dojít k poranění.

Jak si vypláchnout oči

Okamžité zavodnění očí může odplavit všechny chemikálie nebo smetí, které se vám dostalo do očí. Umyjte si ruce čisticím prostředkem a vodou. Mytí rukou zaručuje, že nezpůsobíte další kontaminaci. Pokud nosíte kontaktní čočky, vyjměte je. Začněte si oko (nebo oči) vyplachovat teplou vodou. Cílem je vyvolat jemný proud vody nebo uspořádání tekoucí přes oči, abyste vypláchli vše, co se do nich dostalo. Během tohoto procesu se snažte mít oči co nejvíce otevřené. V případě, že jde o chemický přípravek, věnujte zavlažování oka nebo očí alespoň 15 minut. V případě, že se vám do oka dostalo těleso, zkontrolujte každých několik minut, zda bylo vypláchnuto.

Co nedělat

Netřete si oči, když se vám do nich něco dostane. Pokud se vám něco drží v horním víčku, třením se zvyšuje riziko poškrábání rohovky a dalších částí. Také si udržujte odstup od používání libovolných léčivých očních kapek, které budete mít doma.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, novinky.cz

Náhledové foto: Flickr