Jak se v létě chránit před úpalem a úžehem i v nejteplejších dnech

Vysoké teploty jsou sice příjemnější v porovnání s mrazy, kdy se musíme hodně strojit. Ale na druhou stranu i velké množství tepla není nic zdravého a při nedodržení některých jednoduchých zásad může snadno dojít k tomu, že si uženete nepříjemný úpal nebo úžeh. Podívejte se na způsoby, jak se proti takovému problému efektivně bránit.

Rozdíl mezi úpalem a úžehem

Úžeh je přehřátí mozku, kdy je hlava vystavena vysokým teplotám na přímém slunci. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti a senioři, ale pokud jste na slunci po celý den bez přikrývky hlavy, můžete si úžeh snadno přivodit. Oproti tomu úpal můžete dostat i ve chvíli, kdy nejste přímo na slunci, ale pouze v místnostech s vysokou teplotou. Jde o celkové přehřátí organismu, kdy problém jenom zhoršuje nadměrné pocení v kombinaci s nedostatečným přísunem tekutin.

Dodržujte pitný režim

Základní pravidlo během letních dní rozhodně spočívá v dodržování optimálního pitného režimu. Dostatečný příjem tekutin hlavně ve formě čisté vody vám může pomoci pro snížení rizika vzniku hlavně úpalu. Jakmile se budete cítit, že vám je nepříjemné teplo, nebo se budete cítit malátní, přidejte ještě více na tekutinách a snažte se vyhledat chladnější prostředí. Během dne je důležité pít pravidelné, protože jednorázové doplnění většího množství vody není tak efektivní.

Noste volnější prodyšné oblečení

Jako způsob, pomocí kterého si můžete ulevit od horka a snížit riziko výskytu úpalu, je volné a prodyšnější oblečení. Vybírejte přírodní materiály, jako jsou bavlna, len nebo bambus. Upnuté střihy také zpravidla nejsou ideální, takže do opravdu horkého počasí vyberte něco volného, ať se může tělo případně mírně ochlazovat přes nejrůznější i drobnější vítr.

Foto: Pixabay

Nezapomínejte na přikrývku hlavy

Hlavně jako prevence úžehu pomůže nošení přikrývky hlavy. Kšiltovka, klobouk, ale třeba i šátek pomohou ochránit mozek od přehřátí. Důležité je to hlavně u dětí a starších lidí. Pozor by si měli dávat také lidé s tmavšími vlasy, které se více nahřívají. Vlasy však do určité míry fungují jako izolace, takže více ohrožení mohou být plešatí lidé.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/upal-neni-uzeh-vime-jak-s-nimi-zatocit.A130703_100000_jpz-krasa-moda_jph1

Náhledové foto: Pixabay