Imaginace vás zavede buď do světa pohádek, nebo děsivých myšlenek

Jako děti jsme se uměli mávnutím kouzelného proutku přenést do světa pohádkových postav a zažívat smyšlená dobrodružství. Imaginace neboli živá obrazotvornost k dětskému světu patří. Víte, že snít ale můžete i v dospělosti? Pomůže vám to vyrovnat se se starostmi běžných dnů.

Umění řízené imaginace

Když prožíváte stresové období, vaše myšlenky jsou všechno jiné než veselé. Obvykle vám na mysl přicházejí hrůzostrašné a černé scénáře vývoje vašeho života. Je zcela zřejmé, že tento způsob myšlení k duševní pohodě nepřispívá. Bohužel ve stresu negativní myšlenky přicházejí automaticky. Ale člověk se může naučit jim bránit, protože dovednost řízené imaginace se dá naučit. Prvním krokem nácviku je zraková představa předmětů, které jsou veskrze pozitivní.

Posaďte se, zavřete oči a sněte

Abyste se řízenou imaginaci naučili, měli byste si vyhradit pro sebe chvíli času, který budete moct strávit o samotě v tichu. Posadíte se do křesla nebo na židli, zavřete oči a budete si v mysli vybavovat jablko, pomeranč, slunce, strom, studánku v lese či noční oblohu, a to postupně do nejmenších detailů. Pak přidáte představu chutě ovoce, vůně mechu v lese, vzhled hvězd na obloze, Mléčnou dráhu. Doplnit své představy můžete o koně, který běží po louce okolo studánky, lehounkého vánku, jenž si pohrává s vodní hladinou. Účelem těchto myšlenek je zacílení na příjemné prožitky, které alespoň na chvíli vytěsní černé myšlenky.

Foto: Pixabay

Udělejte si výlet do světa fantazie

Ve svém snění můžete dále pokračovat vybavování si představ o tom, že se setkáváte se svými blízkými nebo sami se sebou, kdy se vidíte jako šťastné osoby. Ve svých vzpomínkách se vraťte ke dni, kdy jste se cítili opravdu šťastně. Nakonec se prostřednictvím imaginace můžete dostat do světa pohádky, minulosti či budoucnosti podle vašeho scénáře.

Kdy lze imaginaci používat

Až se naučíte používat živou obrazotvornost, začněte ji využívat k dosažení relaxace. S její pomocí se připravíte na těžkosti, které vás čekají a kterých se bojíte. V mysli si totiž můžete navodit optimistický vývoj vaší situace, což vám dá sílu se s těžkostmi pak osobně poprat.

Zdroj: Ján Praško: Deprese a jak ji zvládat (nakladatelství Portál)

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.