Hormony ovlivňují kvalitu pleti po celý život. Jak jim porozumět, aby byla pokožka zdravá

Hladkou pleť bez pupínků mají většinou jen malé děti. Pokud tedy netrpí na atopický ekzém. S příchodem puberty se na obličeji začne objevovat akné, jehož se ženy často nezbaví ani v dospělosti. Podle stavu pleti lze dokonce poznat, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nacházejí. Jaká je souvislost hormonů a pokožky a věku ženy?

Estrogen, progesteron a testosteron v hlavní roli

Vzhled a stav pokožky ovlivňují tři hormony, a to ženské estrogen a progesteron a mužský hormon testosteron.

  • Estrogen stimuluje tvorbu kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Ty se starají o to, aby pleť byla pružná a pevná. Důležitý je přitom vitamín C, který zvyšuje produkci kolagenu.
  • Progesteron napomáhá tvorbě kožního mazu v mazových žlázách v kůži. Je-li ho příliš, vede to k hromadění oleje.
  • Testosteron během menstruace aktivuje mazové žlázy k produkci oleje.

Jednotlivé fáze menstruace a stav pleti

Vzhled pleti závisí také na fázi menstruačního cyklu:

  • 1. až 6. den: V první dny cyklu jsou hladiny estrogenu, progesteronu a testosteronu nízké. Pleť je sušší, matnější a citlivější. Je vhodné ji dopřát dostatečnou hydrataci a vyhnout se například depilace voskem.
  • 7. až 11. den: Začíná produkce estrogenu. V této fázi je ideální používat jemný peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky.
  • 12. až 16. den: Tvorba estrogenu je na maximu, těsně před ovulací. Pleť bude mít nejzdravější a nejzářivější vzhled. Není třeba to přehánět s jejím ošetřováním.
  • 17. až 24. den: Klesá hladina estrogenu, zatímco progesteron dosahuje svého vrcholu. Pleť bude náchylnější na hromadění oleje, což si vyžádá použití hloubkové čisticí masky k odstranění nečistot.
  • 25. až 28. den: Těsně před menstruací dochází k produkci testosteronu. Póry vyčistí kyselina salicylová.

Pleť v těhotenství

Těhotenství je obdobím, kdy žena prochází spoustou změn. Ty se promítnou také do kvality pleti. Zvyšuje se hladina estrogenu a progesteronu, které mají na svědomí vznik chloasmy. Ta postihuje 50 až 70 procent těhotných žen a objevuje se ve formě skvrn na pokožce obličeje, nosu, rtů. Skvrny většinou samy zmizí do tří měsíců po porodu.

Fotografie: Pixabay

Pleť v menopauze

Také v menopauze hormony ovlivňují stav pokožky. Dochází totiž k poklesu hladiny estrogenu, což vede ke snížení produkce kolagenu. Obličej ztrácí na objemu, zmenšuje se tloušťka kůže, tvoří se vrásky a pleť ochabuje. Během prvních pěti let menopauzy ženy ztrácejí asi 30 procent kolagenu. Případné problémy lze řešit správnou péčí o pokožku – užíváním kolagenových potravinových doplňků, konzumací ryb, kuřecího masa, vaječných bílků. Oplatí se vsadit na kosmetické produkty s retinolem, který snižuje výskyt jemných vrásek, na hydratační krémy s ceramidy, jež zadržují vlhkost. Vhodné není dlouhé sprchování horkou vodou. Studená sprcha pomáhá udržet zásoby mazových žláz.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Estrogeny; https://www.wikiskripta.eu/w/Menstrua%C4%8Dn%C3%AD_cyklus

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.