Horečka nejen sobotní noci anebo co dělá s lidským tělem vysoká teplota

Podzim a zima je obecně obdobím viróz (a to tu ani nemusíme mít covid-19), které trápí děti i dospělé. S onemocněním souvisí také zvýšená teplota nebo horečka. Víte, kdy je život ohrožující a kdy byste ji neměli snižovat?

Pozitivní účinky horečky

O horečce hovoříme, když teplota lidského těla vystoupá nad 38 °C. Udržování tělesné teploty má na starosti regulační systém v hypotalamu. Pokud v organismu začne působit infekce, vyplavují se do krve tzv. endogenní pyrogeny, které způsobují vznik horečky. Jedná se tedy o obrannou reakci těla, která má za úkol boj s nepřítelem – tedy s infekcí způsobenou viry či bakteriemi. Není proto vhodné ji ihned začít snižovat. Je lépe nechat horečku pozitivně působit, aby tělo infekce pomohla zbavit. Omezuje totiž množení virů a bakterií a aktivuje imunitní systém. Pokud ale teplota stoupne nad 38,5 °C, pak je už třeba se vložit do hry a pokusit se horečku snížit.

Foto: Pixabay

Co je to hyperpyrexie

Teplotu měříme teploměrem vkládaným do podpažní jamky. Když stoupne na 40 °C a více, jedná se o hyperpyrexii, která je již život ohrožující. Objevuje se velmi často tehdy, kdy se začíná rozvíjet septický šok. Ten se projevuje chladnými okrajovými částmi těla, jako je nos, uši, brada, prsty, protože krevní oběh se centralizuje do středu těla. Dále se může přidružit porucha vědomí nebo křeče a hrozí riziko dehydratace.

Kdy s horečkou k lékaři

Jestliže už třetí den horečku snižujete a nedaří se, je na místě kontaktovat lékaře. K lékaři je třeba jít vždy s dítětem mladším 3 měsíců, pokud má horečku. Nebezpečným příznakem je ztuhlá šíje, kdy pacient s horečkou nemůže předklonit hlavu, nebo se na kůži objeví malé modřinky podobné píchnutí špendlíkem, když je výrazná bolest hlavy, světloplachost a silné zvracení.

Zdroj info: Wikiskripta.eu

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.