Fakta a mýty o žaludečních vředech: čemu lidé skutečně věří

Žaludeční vředy

Žaludeční vředy jsou nepříjemným onemocněním, o kterém se toho spousta napovídá. Některé věci jsou založeny na pravdivých základech – avšak tak trochu překrouceny. Jiné zase vůbec nevyplývají ze skutečnosti. Jaká jsou nejčastější fakta a mýty ohledně žaludečních vředů?

Bakterie není jedinou příčinou vředů

Pravda. I když je bakterie Helicobacter pylori nejčastějším viníkem žaludečních vředů, není jedinou příčinou. Mezi další příčiny patří kyselina chlorovodíková, která je součástí žaludečních šťáv. Tato kyselina je pro trávení velmi důležitá, pokud je jí ale moc (například v důsledku dlouhodobého stresu), může vést ke vzniku vředů. Asi 50 % lidí má žaludeční vředy v rodině (jedná se o dědičné onemocnění). Mezi další příčiny patří návrat žluči do žaludku, kde pak dochází k poškozování stěn žaludku. V neposlední řadě může vředy vyvolat časté užívání protizánětlivých léku, analgetik či antirevmatik, které poškozují žaludeční sliznici. Peptický vřed je také způsoben nadměrným pitím alkoholu a kouřením.

Bolest žaludku

Foto: Pixabay

Bakteriální vředy se musí léčit operativně

Není to pravda. Pokud je příčinou vzniku bakterie Helicobacter pylori, dostávají pacienti po dobu jednoho týdne antibiotika. Současně dostává také inhibitor protonové pumpy, který snižuje sekreci kyseliny chlorovodíkové na nulu. Pro účinnost léčby je třeba ji zcela dokončit. Po zotavení pacient i nadále užívá prostředky snižující sekreci kyseliny a chránící žaludeční sliznici.

Všechny vředy se projevují stejně

Není to pravda. Pouze polovina pacientů trpí typickými příznaky, mezi které patří bolesti ve středu břicha, pod hrudní kostí nebo nad pupkem, pálení nebo pocit hladu, nevolnosti, říhání, pálení žáhy či zvracení. To, jaké bude mít pacient příznaky, je částečně závislé na jeho věku. Příznaky se také odvíjí od toho, kde se vřed nachází.

Nemoc se zhoršuje na jaře a na podzim

Pravda. Není přesně známo, proč to tak je. Uvádí se, že bakterie Helicobacter pylori je na podzim a na jaře nejaktivnější a nejvíce se množí.

Vředy mohou způsobit vážné komplikace

Pravda. A to hned několik komplikací. Vředy mohou poškodit cévní stěny, takže do žaludku může unikat krev. Časem může dojít ke vzniku anémie. Další komplikace nastává, že po vředech zůstávají jizvy. Některé jsou natolik velké, že znemožňují průchod potravy. Nejnebezpečnější je však perforace stěny žaludku způsobená kyselinou chlorovodíkovou. Kyselý obsah žaludku může postupně narušit jeho všechny stěny. Hrozí, že se kyseliny vylijí do peritoneální dutiny – což vyžaduje chirurgický zákrok.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/wrzody-zoladka-prawdy-mity-krazace-na-temat-choroby-wrzodowej-zoladka-aa-X3J3-yyCe-9PMK.html

Foto: Pixabay