eRouška: Aplikace ministerstva zdravotnictví má pomoci chránit před nákazou covid-19

Hrne se to na nás ze všech stran. Covid-19 zcela opanoval současný svět. Koronavirová pandemie zasáhla do našich životů a ať chceme, nebo nikoliv, musíme se s novým virem naučit žít. Nynější vysoká čísla pozitivně testovaných osob na radosti ale nepřidávají. Ministerstvo zdravotnictví ČR proto připravilo mobilní aplikaci eRouška, která má pomoci v boji proti nákaze covid-19. Jak funguje?

Co eRouška umí?

První verze eRoušky měla pomoci hlavně hygienikům trasovat nakažené osoby. Nyní ministerstvo zdravotnictví vydalo její druhou verzi, která by měla anonymně upozornit na možné riziko nákazy koronavirem toho, kdo si tuto aplikaci stáhl do svého smartphonu. eRouška funguje pro operační systémy Android a iOS a ke své činnosti využívá technologii Bluetooth. Tou jsou chytré telefony většinou vybavené. Pro instalaci aplikace eRouška je zapotřebí mobilní zařízení s těmito parametry:

  • iPhone s iOS verze 13.5 a vyšší
  • OS Android verze 6.0 a vyšší s Google Play Services (nemá jen malé procento telefonů Huawei a některé telefony s vlastní ROM)
  • Bluetooth LE (Low Energy)

Přes GPS aplikace sbírá informace o poloze osoby, která má mobil při sobě, a anonymně zjišťuje, zda existují uživatelé aplikace, s nimiž tato osoba byla v bližším kontaktu.

Anonymita aplikace

Výhodou aplikace eRouška je její anonymita, kdy si nikdo jiný nedozví o případné nákaze covid-19. Onemocní-li člověk, využívající aplikaci, ta pak ostatním uživatelům odešle pouze identifikátory v podobě klíče, jenž slouží k vyhodnocení, jak moc byl kontakt rizikový. Jediný, kdo může znát totožnost osoby, je pracovník hygienické stanice. Ovšem i ten je povinen zachovávat diskrétnost.

eRouška. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co dělat, když se setkáte s nakaženým?

Může se stát, že eRouška vyhodnotí některý váš kontakt jako rizikový. V praxi to bude znamenat, že jste se někde setkali s osobou nakaženou covid-19. Další postup se řídí podle toho, jestli máte příznaky onemocnění, nebo ne. V případě příznaků v podobě zvýšené teploty, kašle, dušnosti, bolesti v krku či hlavy je třeba telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře a řídit se jeho radami.

Jestliže žádné příznaky nemoc nemáte, pak normálně fungujete. Nosíte roušku, umýváte si ruce a dezinfikujete a dodržujete odstup od druhých na vzdálenost 2 metrů.  Vhodné je také častěji dezinfikovat některé předměty – například mobilní telefony. Když se do 14 dnů od kontaktu s nakaženým u vás objeví příznaky onemocnění, je nutné se opět obrátit na praktického lékaře.

Aby eRouška opravdu fungovala, mělo by si ji do svých chytrých telefonů stáhnout co nejvíce lidí.

eRouška. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.