Cytokinová bouře: jakou má souvislost s onemocněním Covid-19

Covid

Cytokinová bouře je v podstatě velmi přehnaná reakce těla na patogen. V některých případech je horší bojovat právě s ní, než se samotnou infekcí. Cytokinová bouře se vyskytuje u různých onemocnění, nicméně pacienty s Covid-19 postihuje poměrně často. Když se lidské tělo nakazí tímto virem, začne produkovat nadměrné množství cytokinů. Je to odpověď imunitního těla, která ale sama tělo ničí. Proč tomu tak je, se bohužel přesně neví.

Vznik cytokinové bouře

Tento stav má obvyklý průběh: osoba nakažená virem se po čase začne uzdravovat a její zdravotní stav se lepší. Pak ale dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu, a to velmi silnému. Je to způsobeno právě rychlým uvolňováním cytosinů imunitním systémem. To může způsobit zánět takové velikosti, že může způsobit až smrt. Mezi vážné účinky cytokinové bouře patří pneumonie, arteriální hypertenze, poškození plic a dalších orgánů.

Covid

Foto: Pixabay

Proč vzniká?

Velmi to souvisí s celkovým průběhem onemocnění a rizikem úmrtí. Zejména malé děti a mladí lidé patří mezi skupinu lidí, jejichž imunitní systém ještě není plně rozvinutý, takže u nich koronavirová infekce probíhá nejčastěji asymptomaticky. Starší lidé trpí na cytokinové bouře – neexistuje ale žádné přesné pravidlo u koho, a proč tomu tak je. S narůstajícím věkem se zvyšuje pravděpodobnost vzniku cytokinové infekce. Ve větším ohrožení jsou také lidé obézní, s cukrovkou nebo aterosklerózou.

Léčba cytokinové bouře

V každém případě je důležité dostat se co nejdříve k lékaři. Nejčastěji se jako léčba používají kortikosteroidy, které obecně potlačují nadměrné reakce imunitního systému. Další léky jsou teprve předmětem zkoumání. Jedním z nich je také adenosin, což je látka, která působí protizánětlivě a naše tělo si ji umí vyrobit. Ačkoli je účinný, dosud jej nelze použít jako lék.

Zdroj: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/czym-jest-burza-cytokinowa-w-przebiegu-choroby-covid-19/

Foto: Pixabay