Co potřebuje vaše pokožka, aby byla zdravá? Vyživovat byste ji měli i zevnitř

Kůže tvoří asi 15 procent lidské tělesné hmotnosti, a řadí se tak k největším tělním orgánům. Její základní funkcí je ochrana vnitřních částí organismu, tvoří bariéru před vnějším světem. Není to ale jediná úloha kůže, vedle této existují ještě další. Jak byste měli o svou pokožku pečovat, aby byl byla v co nejlepším stavu?

Ochrana před mikroorganismy, lepší imunita a kosti

Horní vrstva kůže, tzv. epidermis, je v přední linii při ochraně lidského organismu před útokem virů, bakterií a dalších mikroorganismů. Bílé krvinky neustále cirkulují kůží a sledují, jestli je vše v pořádku. V kůži najdeme mazové žlázy, které produkují olej, jenž také chrání pokožku proti cizím látkám.

Kromě mazových žláz najdeme v kůži potní žlázy, které tvoří pot, jenž tělo ochlazuje. Zejména v horkém počasí si toho všimneme více než hmatatelně. V kůži je syntetizován vitamín C při ozáření slunečními paprsky. To přispívá k lepší imunitě a pevnějším kostem.

Kůže ovlivňuje potěšení z dotyku. Kůže pomáhá cítit a rozpoznávat bolest a tlak. Umí dešifrovat teplo a chlad. Dále se v kůži tvoří melanin, jenž je zodpovědný za barvu pokožku. Kromě toho chrání před působením UV záření. Každý známe opálení z pobytu na slunci.

Jak pečovat o pokožku zevnitř

Je běžné, že o svou pleť se staráme pomocí různých kosmetických produktů, které mají za cíl zlepšit její vzhled elasticitu a zpomalit projevy stárnutí. Ještě více důležitá je ale péče zevnitř ven. Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. Kvalita a pestrost stravy se projeví také na vzhledu pokožky. Je proto vhodné jí dopřát:

  • Antioxidanty – listová zelenina, špenát, kapusta, bobuloviny.
  • Mononenasycené a polynenasycené tuky – losos, vlašské ořechy, chia semínka.
  • Probiotika – bílý jogurt, fermentované potraviny, prebiotika ve vláknině, která je v ovoci a zelenině.

Fotografie: Pixabay

Co dalšího pozitivně působí na pokožku

Pokožka si zaslouží nejen zdravé potraviny, ale také cvičení, které zlepšuje průtok krve do pokožky; spánek, během něho pokožka regeneruje a pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá snižovat stres a zlepšovat náladu, což se také na vzhledu pokožky pozitivně projeví.

Místo horké sprchy si dejte raději vlažnou vodu. Nemusíte se rovnou otužovat, stačí teplota vody stejná, jako je teplota těla. Horká voda totiž z pokožky odstraňuje její přirozenou ochranu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/your-skin-is-a-superhero-how-to-support-your-bodys-biggest-organ#how-to-care-for-your-skin; https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%AF%C5%BEe

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.