Chcete nechat těhotenství na pozdější dobu? Možná by stálo za to využít social freezing

Zmrazit se dá ledacos. Doma zamrazujeme nadbytek úrody ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky, abychom je postupně využili a nic nepřišlo nazmar. Na podobném principu funguje i social freezing, kdy místo mrkve nebo jahod se preventivně zmrazí oocyty a spermie. V čem tkví výhoda tohoto procesu?

Nejprve kariéra, potom dítě

Moderní medicína dokáže toho hodně. A to i v oblasti reprodukce člověka. Spousta žen odkládá těhotenství do pozdějšího věku, ať už je důvodem k jejich jednání budování kariéry, snaha se dobře finančně zabezpečit nebo najít vhodného partnera pro založení rodiny. Když jim pak na dveře zaklepe čtyřicítka, jsou velmi překvapené, když zjistí, že to s tím početím dítěte nebude tak jednoduché, jak si myslely. S přibývajícím věkem klesá kvalita a množství vajíček, přičemž k výraznému poklesu dochází již po 35. roce života ženy. Toto říkají oficiální statistiky. Samozřejmě existují výjimky, kdy ženy šťastně počaly a porodily zdravé dítě i po čtyřicítce. Není to však pravidlem, tudíž spoléhat se na to by se ženám nemuselo vyplatit.

Čáp. Foto: Pixabay

Dítě ze zmrazeného vajíčka

Určitým řešením odložení těhotenství na pozdější dobu je zmrazení vajíček neboli oocytů. Tento proces se nazývá social freezing, jenž u žen trvá asi měsíc. Samotnému odběru vajíček v celkové narkóze (asi 10 minut) předchází důkladné gynekologické vyšetření a následné podávání stimulačních podkožních injekcí, které si žena sama aplikuje. Jejich úkolem je získání většího množství zralých vajíček. Při zmrazování se počítá s jejich uskladněním na tři roky. Lhůtu je pak možné na požádání po roce prodlužovat. Social freezing není hrazen ze zdravotního pojištění, finančně vychází asi na 25 tisíc korun.

Z lékařského hlediska je social freezing doporučován ženám ze zdravotních důvodů – například plánovaná onkologická léčba, nebo práce v rizikovém prostředí, která by mohla mít vliv na kvalitu a počet pohlavních buněk. Využít ho však může i žena, co se jen rozhodla pro těhotenství ve vyšším věku.

Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Social_freezing

Miminko. Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.