Bezový čaj proti příznakům covid-19

Bezový čaj

Bezový čaj připravujeme obvykle ze sušených bobulí černého bezu (Sambucus nigra). Tento čaj může pomoci proti nevolnosti, průjmu, zvracení a zhoršení autoimunitních stavů. Používá se již celé tisíce let, stejně jako ostatní části této rostliny. V souvislosti s pandemií covid-19 se o bezovém čaji začalo více mluvit. Vkládají do něj plané naděje, nebo jeho užívání dokáže skutečně proti tomuto onemocnění pomoct?

Příprava bezového čaje

Na přípravu bezového čaje budete potřebovat následující ingredience (koření můžete zcela vynechat, dodává ale nápoji zajímavou chuť a další množství antioxidantů):

  • 900 ml vody,
  • 3 lžíce sušených bezinek,
  • 4 kusy kardamomu,
  • 4 celé hřebíčky,
  • 2 tyčinky skořice,
  • kousek čerstvého zázvoru nakrájený najemno,
  • med/cukr/stévie/ jiné sladidlo.

Vaření čaje je velmi jednoduché. Všechny ingredience kromě sladidla vložte do hrnce a přiveďte k varu. Poté snižte teplotu na minimum a vařte přikryté 30 minut. Sceďte do šálku, doslaďte podle chuti a podávejte. Někteří si čaj vychutnávají také studený.

Bezový květ

Foto: Pixabay

Bezinky a covid-19

V době pandemie se celá řada lidí uchýlila k užívání produktů doplňků stravy, které zlepšují funkci imunitního systému. Mezi nimi byly i různé doplňky a produkty vyrobené z černého bezu. Bezinky skutečně mohou zvýšit imunitu člověka, a tudíž ho ochránit před mnohými infekcemi, včetně covidu-19. Nejedná se ale o žádný zázračný nebo nový lék. Bezinky se takto používají již jako lék nebo prevence chřipky, nachlazení, kašli, bolesti v krku, horečky apod. Některé výzkumy dokonce naznačují, že bezinky by mohly pomoci s léčbou lidí nakažených virem HIV.

Další účinky bezového čaje

Kromě výše zmíněného se bezinky užívají také z dalších důvodů. Mohou například snížit množství „špatného“ cholesterolu při zachování toho „dobrého“. Bezinky navíc obsahují antioxidanty, které jsou prospěšné zdraví našeho srdce. Lidé, kteří se léčí z diabetické osteoporózy, mohou také sáhnout po bezinkách, protože prozatímní výzkumy ukazují, že by mohly zlepšit také zdraví kostí těchto pacientů. Používat je mohou i lidé s problematickou pokožkou. Bezinky mohou vyřešit i podrážděnou pokožku.

Způsobují bezinky cytokinové bouře?

Cytosiny mají spoustu funkcí. Jednou z nich je posílání zpráv mezi buňkami. Když dojde k cytokinové bouři (o které se hovořilo zejména v souvislosti s pandemií covid-19), dochází k tomu, že tělo má nekontrolovatelnou zánětlivou reakci. Ta je způsobena přetížením imunitního systému. Černý bez je silným stimulantem imunity. A právě toto vedlo spoustu lidí ke spekulacím, že existuje souvislost mezi černým bezem a cytokinovou bouří. Avšak ve skutečnosti nebyl zaznamenán ani jeden případ, který by toto potvrdil.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/infection/elderberry-and-covid#antiviral

Foto: Pixabay